"Czwarty ekstra Film" oraz spotkanie Akademii Filmowej - kolejne atrakcje dla miłośników kina
access_time 2009-01-09 16:57:15
W przyszłym tygodniu miłośników kina czekają kolejne atrakcje. W czwartek, 15 stycznia projekcja z cyklu "Czwarty ekstra Film" natomiast w piątek i sobotę (16 i 17 stycznia) spotkania w ramach Akademii Filmowej 3.

15 stycznia o godz. 17.30 zapraszamy do kina „Marzenie” na jednorazową projekcję filmu „Tischner – życie w opowieściach”, w Tarnowie prezentowanego premierowo, któremu towarzyszyć będzie szczególna oprawa. Film przedstawią sami twórcy, Artur Więcek „Baron” i Witold Bereś, z którymi będzie można spotkać się po projekcji, przy dźwiękach oryginalnej góralskiej muzyki w wykonaniu Kapeli z Łopusznej przy góralskim poczęstunku z oscypkami na stołach.

Nie bez przyczyny projekcja ta będzie wyjątkowa bo i postać o której film opowiada także taką była. Film „Tischner – życie w opowieściach”, w którym o księdzu opowiadają jego przyjaciele jest pierwszym filmem, który wszedł na ekrany polskich kin. Premierze 8 grudnia towarzyszyła rekomendacja w postaci Patronatów których udzieli: ks. kardynał Stanisław Dziwisz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski i Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.

To pierwszy biograficzny film o ks. Tischnerze, w pełni przedstawiający jego osobowość i osiągnięcia. Składa się z materiałów archiwalnych, jak i opowieści wielu znamienitych postaci, które go poznały w różnych chwilach jego życia – od dzieciństwa, poprzez młodość, naukę w seminarium, czas kapłaństwa, aż po ostatnie lata życia, gdy ciężko chorował.Ks. Tischnera wspominają m.in. kardynał Stanisław Dziwisz, ks. Adam Boniecki, abp Kazimierz Nycz, bp Tadeusz Pieronek, ks. Marian Jakubiec, ks. Mieczysław Turek, ks. Mieczysław Zoń, Lech Wałęsa, Józefa Hennelowa i Krzysztof Kozłowski z „Tygodnika Powszechnego”, prof. Władysław Stróżowski, prof. Tadeusz Gadacz, a także rodzina Tischnerów: bracia księdza Kazimierz i Marian, bratowe Janina i Barbara, bratankowie Łukasz, Wojciech i Marek.

W filmie „Tischner – życie w opowieściach”, znalazły się także wspomnienia o relacjach księdza z Adamem Michnikiem, oraz o serdecznej przyjaźni z papieżem Janem Pawłem II. Muzycznie film zilustrował Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Dla Artura Więcka „Barona” nie jest to pierwszy film o Tischnerze. Reżyser w 2006 roku zrealizował m.in. dokument „Jegomość Tischner i jego filozofia po góralsku”. Wprowadzeniu filmu na ekrany towarzyszyło również pojawienie się książki o tym samym tytule, napisanej przez twórców. Zarówno film jak i książka, co podkreślają twórcy, jest ich subiektywnym spojrzeniem na osobę księdza.

Bilety w cenie 12 zł (6 zł dla członków Akademii) do nabycia w kasie kina „Marzenie”.


16 i 17 stycznia (piątek i sobota) odbędą się w Tarnowskim Centrum Kultury dwa kolejne spotkania będące kontynuacją cyklu spotkań Akademii Filmowej 3 - poświęconej polskiej kinematografii, rozpoczętego w ubiegłym roku.

16 stycznia o godzinie 17.00 spotkanie rozpocznie wykład.

Jerzy Armata odpowiadać będzie na pytanie, “Co nas śmieszy w polskiej komedii?”. Wykład ten dotyczący jednego z gatunków filmowych jakim jest komediia, brzmi “Komedia polska, czyli co i dlaczego nas śmieszy” zilustruje film Marka Piwowskiego “Rejs”. Ta kultowa komedia polska będzie zapewne najlepszym przykładem do zanalizowania zagadnienia polskiej komedii filmowej.

Drugiego dnia, czyli w sobotę o godz. 16.00, będzie można poznać kolejny z zawodów filmowych, którym z wybranych do prezentacji zawodów filmowych, będzie zawód kompozytora.

Tradycyjnie, spotkanie Akademii składać się będzie z wykładu; “Muzyka filmowa, dzieło czy usługa” , spotkania, ktorego gościem będzie muzyk i kompozytor Zygmunt Konieczny, i projekcji filmowej. W ramach sobotniego spotkania zaprezentujemy film J.J Kolskiego “Jańcio Wodnik”.

Bilety do nabycia w Tarnowskim Centrum Kultury w cenie 10,- zł.Info: TCK

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A