Premiera "Kartoteki" Tadeusza Różewicza - 18 października
access_time 2008-10-13 18:13:28
Już 18 października kolejna premiera w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego. Tym razem będzie to "Kartoteka" Tadeusza Różewicza w reżyserii Tomasza Piaseckiego.

Kartoteki mogą dziś już nie chcieć rozumieć i młodzi i starzy. Będą tedy mówić, że ten tekst jest tylko świadectwem pewnego czasu, zapisem stanu świadomości pełnej niepokoju, niepokoju, który dla nas jest niedostępny, bo dotyczy pokolenia powojennego, traumy Drugiej Wojny Światowej i tak dalej, i tak dalej.

Ale Kartoteka nie jest zwykłym tekstem literackim i nie jest zwykłym przedstawieniem teatralnym: poszczególne jej kartki i sceny są próbą zapisu śladów Człowieka, śladów, które po nim ocalały po Katastrofach XX wieku. Człowiek jest jak jego kartoteka, akcja przedstawienia i świat, w którym żyje: nieciągły, niekompletny, niestały, brak mu tożsamości, jest rozbity i rozdrobniony, trwale okaleczony.

Dlatego pytanie o ludzką kondycję, które w Kartotece zadaje Różewicz jest wciąż ważne dla nas - ludzi. Jeśli zaś nie słyszymy lub nie rozumiemy tego pytania, to nie dlatego, że Kartoteka przestała być aktualna, tylko dlatego że staliśmy się ofiarami jakiejś metafizycznej mutacji, że nie jesteśmy już ostatnimi z ludzi, ale post-ludźmi.

Krótko: Kartoteka jest do głębi humanistycznym dramatem: zadaje pytanie o kondycję człowieka w obliczu Porażki, którą odniósł i której nie może nigdy wymazać ze swej kartoteki, ze świadomością której żyć musi aż do końca.

Tomasz Piasecki - reżyser


Tadeusz Różewicz
KARTOTEKA

Reżyseria i scenografia: Tomasz Piasecki

Obsada:

Przemysław Sejmicki- Bohater Marta Marianna Gortych - Kelnerka,Żywa Pani,Dziewczyna Anna Lenczewska - Sekretarka,Olga,Pani Bogusława Podstolska-Kras - Matka,Tłusta Kobieta Andrzej Popiel - Pan z przedziałkiem,Nauczyciel, Gość w cyklistówce Mariusz Szaforz - Ojciec,Gruby,Gość w kapeluszu Robert Żurek - Wujek,Dziennikarz

oraz Chór Starców - Mariusz Szaforz,Robert Żurek.Andrzej Popiel

inspicjent,sufler: Krystyna Fudyma

Premiera 18.10.2008 r. Duża Scena

www.teatr.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A