Warsztaty JAZZowe pełną parą!
access_time 2008-10-09 12:52:49
Wczorajszego dnia przed południem, o godzinie 10:00, w Zespole Szkół Muzycznych rozpoczął się pierwszy dzień warsztatów jazzowych, a przede wszystkim długo oczekiwanego festiwalu - 1st Tarnów International Jazz Contest.

Dwudniowe warsztaty skierowane są głównie do uczestników konkursu ale nie tylko. Organizatorzy przewidzieli również miejsca dla wszystkich zainteresowanych osób nie biorących udziału w konkursie. W ramach warsztatów odbędą się zajęcia w grupach instrumentalnych oraz zajęcia zespołowe. Harmonogram warsztatów można zobaczyć na stronie organizatora: www.tarnow-jazz.pl.

O warsztatach mówi Piotr Pociask - pomysłodawca i organizator festiwalu:

lub->POBIERZ


Warsztaty poprowadzą najwybitniejsi muzycy i pedagodzy z kraju i zagranicy:

John Betsch (USA) - perkusista jazzowy, absolwent Berklee Colege of Music. Jest bardzo aktywnym muzykiem, uważany za jednego z ważniejszych jazzmanów w nurcie jazzu nowoczesnego lat 80 i 90. Był członkiem legendarnego kwartetu saksofonisty altowego Steve'a Lacy. Przez dwa lata grał w zespole kolejnej legendy saksofonu - Archie Sheppa. Wystąpił również w nagraniach takich artystów jak m.in. Billy Bang, Thomas Chapin, Marty Cook, Marilyn Crispell, Abdullah Ibrahim. Od ponad 20 lat mieszka na stałe w Paryżu.

Piotr Wojtasik - trębacz, kompozytor, Adiunkt Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Regularnie współpracujący z czołówką światowego jazzu.Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach w latach 1983 - 1988 r. Pierwszych nagrań fonograficznych dokonał z zespołem New Presentation, z którym to zadebiutował również na festiwalu Jazz Jamboree w 1988 r. Koniec lat osiemdziesiątych przyniósł współpracę z Young Power i przygotowania do pierwszej autorskiej płyty, którą Piotr Wojtasik nagrał w 1990 r. z udziałem czołówki polskiego jazzu (Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Wojciech Niedziela, Andrzej Cudzich i Eryk Kulm). Kolejne sesje układają się w ciąg nieustających sukcesów, a powstają zarówno przy udziale rodzimych artystów jak i gwiazd światowego jazzu. W 1994 r. "Lonely Town", produkcja muzyczna z trąbką Wojtasika solo na tle sekcji jazzowej i kameralnej orkiestry smyczkowej zastaje "Albumem Roku" magazynu Jazz Forum. 1996 r. powstaje przełomowy krążek "Quest" do nagrania, którego artysta zaprasza samego Bille'go Harper'a.

Grzegorz Nagórski - puzonista, kompozytor, doktor Zakładu Muzyki Jazzowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Począwszy od 1996 r. wybierany jest najlepszym polskim puzonistą w ankiecie czytelników magazynu "Jazz Forum". Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987) współpracując z zespołami New Coast, After Action Satisfaction oraz Young Power. Z tym ostatnim dokonał dwóch nagrań fonograficznych oraz występował na Jazz Jamboree oraz na: Jazz and Blues w Sztokholmie, Berliner Jazz Tage i Molde Jazz Festiwal w Norwegii.

Maciej Sikała - saksofonista tenorowy i sopranowy , absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (1987 rok ). Laureat wielu nagród m.in. : I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach(1986 rok), Nagroda Programu III Polskiego Radia - Mateusz ' 95, I miejsce w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w latach 1995- 2005 oraz w kategorii saksofonu sopranowego w 2001 roku. Grał w takich zespołach jak : Miłość, Kwintet Piotra Wojtasika, Kwartet Piotra Rodowicza, Kwintet i Sextet Leszka Możdżera, Vintage Band. Nagrywał i koncertował z trębaczami: Lester'em Bowie i Kenny Wheeler'em oraz pianistą Dolphem Castelano i wokalistą Miles'em Griffith'em. W kwietniu 2004 roku wziął udziałw trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harper'a . Koncert pt.: Bądź Wola Twoja " zarejestrowała Telewizja Polska. Na płycie Piotra Wojtasika gra z takimi muzykami jak :David Liebman, Clarence Seay , Ronnie Burrage. Koncertował z : Reggie Workman , Billy Hart , Joanne Brackeen.

Jarosław Śmietana - muzyk, gitarzysta, lider, aranżer, kompozytor. Uznany za "jednego z najbardziej znakomitych gitarzystów jazzowych" przez najbardziej opiniotwórcze czasopismo jazzowe na świecie - Down Beat. Od 1986 wybierany najlepszym polskim gitarzystą przez czytelników Jazz Forum. Wybierany najlepszym gitarzystą jazzowym przez czytelników Gitara i Bas - od początku istnienia czasopisma. Nagrodzony m.in. nagrodą Akademii Fonograficznej Fryderykiem 1998 za płytę Songs and other ballads, był również wielokrotnie nominowany do tej nagrody w kategoriach: muzyk jazzowy i płyta jazzowa.

Wojtek Groborz - Jazzowy pianista, aranżer, kompozytor i nauczyciel, wykładowca katedry jazzu na Akademii Muzycznej w Krakowie. Wojtek Groborz podróżuje po muzycznej scenie od 1975 roku, kiedy to na koncercie otwierającym Krakowskie Zaduszki Jazzowe wystąpił na czele swojego big-bandu. Dał się poznać grając z zespołem Jarosława Śmietany Extra Ball, a od ponad 20 lat przemierza Świat z Jazz Band Ball Orchestra Jana Kudyka. Jednakowoż cały czas jest też aktywny jako leader własnych formacji - głównie Tria, zespołu, który od 8 lat zapełnia publicznością miejsca swoich występów. Występował z czołówką polskiego jazzu, m.in. z Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim.

Więcej informacji o prowadzących warsztaty na stronie festiwalu www.tarnow-jazz.pl

Wszystkim uczestnikom warsztatów życzymy dobrej zabawy i świetnych pomysłów na przyszłość.


Tekst i fot.: Kamil Zyznar – kamilzyznar@tarnow.net.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A