Zatrzymana grupa dilerów
access_time 2008-10-07 11:39:54
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym oraz Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnowie rozbili działającą na niespotykaną dotąd w naszym regionie skalę, zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się dystrybucją substancji psychotropowych i środków odurzających.

Zatrzymania członków gangu poprzedzone były wielomiesięczną, żmudną pracą operacyjną. Grupa, w skład której wchodziło 16 osób, w wieku od 20 do 36 lat, swoją aktywność skoncentrowała na terenie Tarnowa, powiatu tarnowskiego oraz województwa podkarpackiego. Tworzyła ona bardzo dobrze zorganizowaną organizację przestępczą, hermetyczną i ściśle zhierarchizowaną. Na jej czele stało kilku liderów, wśród nich także kobieta. Są oni mieszkańcami Tarnowa, Rzeszowa i Dębicy. Kilku z nich prowadzi prywatną działalność gospodarczą, pozostali to osoby bezrobotne. Członkiem grupy jest także funkcjonariusz służby więziennej, który przekazywał członkom grupy odbywającym karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Tarnowie informacje z zewnątrz.

Jak wykazało śledztwo prowadzone przez KMP w Tarnowie, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie,. początki działalności grupy sięgają 2004 roku. Do pierwszych zatrzymań doszło końcem kwietnia 2008 roku. Brali w nich udział tarnowscy antyterroryści. Zabezpieczono wówczas blisko kilogram narkotyków. Rozbita grupa zajmowała się dystrybucją na dużą skalę substancji psychotropowych - amfetaminy i tabletek ecstasy oraz środków odurzających w postaci marihuany. Członkowie grupy nie byli drobnymi, ulicznymi sprzedawcami, ale hurtownikami, którzy wprowadzali do obrotu znaczne ilości narkotyków zaopatrując głównie tarnowski rynek narkotykowy. W toku śledztwa ustalono także, że członkowie grupy zajmowali się dystrybucją narkotyków na terenie zakładów karnych w Tarnowie, Rzeszowie i Nowym Wiśniczu. Szacuje się, że rozpracowana grupa wprowadziła na rynek około 58 tysięcy tabletek ecstasy, 230 kilogramów marihuany i 42 kilogramy amfetaminy o łącznej wartości rynkowej około 7 milionów złotych. Nadmienić również należy, że działalność grupy charakteryzowała się wyjątkową brutalnością. Jej liderzy zlecali pobicia dilerów, którzy nie terminowo rozliczali się z otrzymanych narkotyków.

Członkom grupy postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na nabywaniu w celu wprowadzania do dalszego obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, ich gromadzenie, przechowywanie, pośredniczenie i udzielanie innym osobom, czyniąc z tego stałe źródło dochodu. Grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat. Część z podejrzanych przyznała się do przedstawionych zarzutów i złożyła obszerne wyjaśnienia. Większość z nich była już w przeszłości karana za przestępstwa narkotykowe, ale także za przestępstwa kryminalne - rozboje, włamania, oszustwa.

Wobec 11 spośród 16 członków grupy Sąd Rejonowy w Tarnowie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Pozostali objęci zostali policyjnym dozorami, poręczeniami majątkowymi i zakazem opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportów.


Info: KMP Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A