Październik w Galerii Miejskiej
access_time 2008-09-29 14:16:24
W nadchodzącym miesiącu miłośnicy rzeźby i malarstwa będą mogli podziwiać prace Pawła Dudzińskiego oraz młodego tarnowskiego artysty Kamila Kukli. Galeria Pasaż Tertila zaprasza również na wykłady poświęcone sztuce współczesnej, natomiast pod koniec października odbędzie się wystawa fotografii "Niewidzialne miasto".

10 października 2008 - godzina 18.00 - Galeria Miejska, Pasaż Tertila

PAWEŁ DUDZIŃSKI - rzeźba, obrazy - Performance

Paweł Dudziński urodził się w 1944 roku w Lublinie. W latach 1963-68 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wydział Architektury Wnętrz. Ostatecznie dyplom uzyskał w 1973 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, na Katedrze Rzeźby, pod kierunkiem docentów: Jerzego Boronia i Borysa Michałowskiego. W latach 1968-69 tańczył zawodowo w Zespole Pieśni i Tańca "Ślask" Stanisawa Hadyny. Zaraz po dyplomie, przez rok, był adeptem w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. W Świętochłowicach, w 1974 roku - wraz z Bożena Dudzińską - założył "Grupę Aktywności Intuicyjnej" gdzie po raz pierwszy konfrontuje "żywa muzykę i niczym nie skrępowane działania plastyczne i ruchowe. W tym czasie bierze również udział we wszystkich wystawach rzeźby okręgu ZPAP Katowice, wygrywa konkursy na projekty pomników. Od 1981 roku mieszka z rodziną i tworzy w Zamościu. W 1983 roku jest jednym z zaożycieli Klubu Jazzowego "Kosz". Własne poszukiwania Środków wypowiedzi artystycznej zaowocowały powołaniem do życia Grupy Terapeutycznej Performer, od 1989 roku przemianowanej na Teatr Performer. Performer wykracza poza, nawet najszerzej rozumiany, teatr. Grupa Dudzińskiego, w prezentowanych spektaklach, swobodnie przechodzi pomiędzy muzyką, formami plastycznymi, pantomimą, action painting. Nie ma słów opisujących odczucia rozgrywajace się u widza. Przeraża i fascynuje. Programowy brak scenariusza i reżyserii tylko potęguje zagubienie przypadkowego widza. Konfrontacja z przypadkowymi widzami, spotkanie z nieznanym zbliża dokonania Teatru Performer do czystego rytuału. Twórczość Pawła Dudzińskiego zmierza coraz bardziej ku bezgranicznej improwizacji i czystym rytuałom prasłowiańskim. Jak sam mówi: "Zrozumiałem, że jestem na właściwej drodze i zmierzam w głąb - ku prawdziwej syntezie sztuk."

Paweł Dudziński wykonuje unikalne instrumenty muzyczne: djemba, didjeridu, trombity, a również meble użytkowe. Jest czonkiem ZPAP od 1972 roku, czonkiem ZAR od 1984 roku.


Galeria Miejska zaprasza do Galerii Małej - Rynek 4 na wernisaż wystawy malarstwa młodego tarnowskiego artysty: Kamil Kukla zaprezentuje swoje najnowsze obrazy. Wernisaż wystawy 10 października o godzinie 19.00 zaraz po wernisażu Pawła Dudzińskiego (Pasaż Tertila). Strona internetowa artysty: http://qkla.prv.pl oraz http://www.galeriamiejska.tarnow.pl/index.php/pol/rynek_4/kamil_kukla


14 października godz. 18:00, Galeria Pasaż Tertila, Rynek 4
"Sekcja Sztuki Najnowszej" - zaczyna się cykl otwartych wykładów prezentujących najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej.
Spotkanie pierwsze "Alfabet polski" - litera "A"

28 października godz. 18:00, Galeria Pasaż Tertila, Rynek 4
"Sekcja Sztuki Najnowszej" - cykl otwartych wykładów prezentujących najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej.
Spotkanie drugie "Alfabet polski" - litera "B"


28 października godz. 18:00, Galeria Pasaż Tertila, Rynek 4

Niewidzialne Miasto - fotografia, wystawa pokonkursowa


Wszelkie informacje na stronach galerii: www.galeriamiejska.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A