Edyta Ropek liderką Pucharu Świata
access_time 2008-09-29 12:48:44
W rozegranej w Belgii piątej eliminacji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas, zawodniczka MKS Tarnovia Edyta Ropek, wywalczyła bardzo dobre, czwarte miejsce. Zawodnik SMG Lubin Łukasz Świrk uplasował się na dziewiątej pozycji, zaś zawodnik AZS PWSZ Tarnów Jędrzej Komosiński na dobrym, jedenastym miejscu.

W Puurs odbyły się zawody z cyklu o Puchar Świata 2008 w konkurencjach wspinaczki prowadzenie i na czas. Polskę reprezentowała trójka zawodników w tak zwanych „czasówkach”. Nasi sportowcy bardzo dobrze poradzili sobie w eliminacjach, Edyta awansowała do finału na czwartej pozycji, Łukasz na dziewiątej, a Jędrzej na dziesiątej.

W biegach o awans do ósemki mężczyzn, po bardzo wymagających biegach, odpadli nasi panowie. Edycie Ropek, po wygranym biegu z Rosjanką Olgą Morozkiną udało się awansować do finałowej czwórki, gdzie przyszło się jej zmierzyć z Ukrainką Swietłaną Tużyliną. Niestety Edyta przegrała ten bieg, oraz kolejny, o brązowy medal, również z Ukrainką Olgą Repko.

W rywalizacji pań zwyciężyła Ukrainka Swietłana Tuzylina, druga była Rosjanka Anna Saulewicz, trzecia zaś Olga Repko. W zmaganiach mężczyzn wygrał fenomenalny Wenezuelczyk Leonel De Las Salas, drugi był Rosjanin Jewgienij Wajczekowski, trzeci zaś Ukrainiec Maksim Stienkawoj.
Po pięciu eliminacjach pucharu Edyta Ropek nadal utrzymuje się na pozycji liderki, z ilością 326 punktów wyprzedza Ukrainkę Swietłanę Tużylinę – 306 punktów i jej rodaczkę Olgę Repko – 269 punktów. Kolejna, finałowa eliminacja calego cyklu odbędzie się pod koniec października w Moskwie.