Sylwestrowa zabawa już za chwilę, ale pamiętajmy o bezpieczeństwie.
access_time 2008-12-31 16:42:20
Jeśli nie zachowamy pewnych podstawowych zasad bezpieczeństwa, sylwestrowa zabawa może być dla nas nieprzyjemna. Wypadki podczas świętowania ostatniej nocy w roku nie należą bowiem do rzadkości.
Pamiętajmy przede wszystkim, że tylko w sylwestra, Nowy Rok, a także w czasie prawosławnych obchodów przełomu roku (czyli 13 i 14 stycznia) można bezkarnie odpalać fajerwerki i petardy. Skwapliwie korzystają z tego nie tylko dorośli, ale, co gorsza, także dzieci. Zapominając o konsekwencjach nie tylko zdrowotnych, ale i prawnych.
 
Każdy, kto będzie używał petard, fajerwerków lub innych niebezpiecznych substancji wybuchowych, zostanie ukarany. Karą taką jest grzywna w wysokości do 500 złotych lub nagana.
Policjanci karać będą nie tylko odpalających petardy, ale i tych, którzy sprzedają je dzieciom i młodzieży. Należy pamięta, że absolutnie nie wolno sprzedawać fajerwerków osobom poniżej 18 roku życia.  Za złamanie tego zakazu sprzedawcom grozi grzywna oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
 
Ostrożności, umiaru i trzeźwości też nie powinno zabraknąć. Niestety, coraz częściej to rodzice kupują niebezpieczne środki pirotechniczne swoim pociechom. Nie zważając na konsekwencje. A potem...zamiast hucznej sylwestrowej zabawy spełniają się najczarniejsze scenariusze - do szpitali trafiają osoby z pourywanymi palcami, poparzonymi dłońmi czy twarzą.
 
Najczęstszą przyczyną takich zdarzeń jest bezmyślność połączona z alkoholem - mówią policjanci. - Osoby nietrzeźwe przeceniają swoje możliwości i wtedy dochodzi do tragedii. Co gorsza, mogą zaszkodzić nie tylko sobie, ale i innym ludziom stojącym w pobliżu.
 
Warto też pamiętać, że gdy my się bawimy, nasze zwierzęta przeżywają koszmar. Sylwestrowa kanonada to noc strachu szczególnie dla psów. Weterynarze radzą, żeby zasłonić okna, aby nasi pupile nie widzieli błysków petard.
 
fot. Kamil Zyznar – kamilzyznar@tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A