Kolędnicy misyjni 2009
access_time 2008-12-22 12:16:03
W edukacji dzieci i młodzieży z krajów misyjnych pomogą ich rówieśnicy z diecezji tarnowskiej. Za pieniądze, jakie uda się zebrać kolędnikom misyjnym mają także zostać wybudowane studnie głębinowe. Trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia kolędy misyjnej. Uroczyste posłanie odbędzie się w parafiach, 26 grudnia podczas Mszy świętych. Kolędnicy będą odwiedzać mieszkańców w domach w okresie między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem.

Akcja ma charakter religijny i wychowawczy, a przyświeca jej hasło: "Pomóż mi stać się człowiekiem". Mali kolędnicy przynoszą do rodzin przesłanie Bożonarodzeniowe poprzez śpiew kolędy afrykańskiej, a poprzez małą inscenizację o sytuacji afrykańskich dzieci, zarówno siebie jak i odwiedzanych, uwrażliwiają i wychowują do solidarności oraz do pomagania biedniejszym.

Pieniądze, jakie uda się zebrać dzieciom zostaną przeznaczone na ponad 20 projektów. O pomoc proszą tarnowscy misjonarze pracujący w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Ekwadorze, Brazylii i Peru. Są także projekty zgłoszone przez siostry misjonarki z Republiki Konga, świeckie misjonarki z Kamerunu i Peru oraz projekt papieski dla Papui-Nowej Gwinei.

Mówi ks. Krzysztof Czermak wikariusz biskupa tarnowskiego ds. misji:

lub ->POBIERZ


Dzieci, które już za kilkanaście dni rozpoczną kolędę misyjną mogą pomóc w opłaceniu nauki dla uczniów w Republice Środkowoafrykańskiej, oraz w wybudowaniu sal katechetycznych i zakupie sprzętu dla dzieci niepełnosprawnych. Za pieniądze jakie uda się zebrać kolędnikom mają także zostać wybudowane studnie głębinowe w parafii Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej.

O wsparcie edukacji dzieci i młodzieży prosi także tarnowski misjonarz z Czadu. - Nauczyciele, którzy są opłacani przez państwo, nie otrzymują pensji, dlatego też ciągle strajkują lub nie przychodzą do pracy. Mimo, że są to szkoły publiczne, nauczyciele żądają pieniędzy od uczniów, aby mogli się utrzymać. W taki sposób, szkoła publiczna, mimo wszystko, staje się placówką płatną, z tego powodu też nie jest dostępna dla wszystkich. Duża część dzieci, zwłaszcza w wioskach, przerywa szkołę, bo nie stać ich na opłacenie nauczyciela, czy zakup zeszytu - opowiada misjonarz ks. Stanisław Worwa.

Opłacanie roku szkolnego w całości dla jednego ucznia w stolicy, w szkole średniej, wynosi około 150 euro na rok. Szkoła podstawowa to około 50 euro na rok.

Misjonarze z Republiki Konga proszą o środki na dokończenie budowy domu dla dzieci. Chcą też zorganizować oazy połączone z nauką katechizmu. Misjonarze z Ekwadoru także chcą wybudować sale do nauki religii. Świecka misjonarka pracująca w Kamerunie prosi i pomoc w zakupie książek dla dzieci i opłacenie szkoły dla najbiedniejszych uczniów.

Projekt złożony przez parafię z Bagre w Brazylii zakłada dokończenie budowy i wyposażenie przedszkola dla dzieci. Kapłan pracujący w Peru planuje zakupić bus, aby dowozić uczniów do szkoły. - Najbardziej odległa wioska położona jest 24 km od szkoły, a więc nie jest to niemożliwe, aby dzieci przychodziły do niej pieszo. Są dzieci z wiosek położonych bliżej parafii, które muszą wyjść z domu o godzinie 4 rano, aby przyjść do szkoły, a do domu wracają na 17.00. Komunikacja autobusowa nie istnieje. Są samochody, które przewożą pasażerów, ale jest to zbyt drogie, aby dzieci mogły codziennie dojeżdżać.

Akcja kolędników misyjnych właśnie w diecezji tarnowskiej cieszy się największym zainteresowaniem i rozwija się z roku na rok. - W tym roku dzieci będą śpiewać kolędę afrykańską. Razem z opiekunami przygotowały stroje: aniołów, króla, pastuszka, dziecka latynoamerykańskiego i afrykańskiego. Kolędowaniu będzie towarzyszyć hasło "Sara mbi ga zo" tzn. Pomóż mi stać się człowiekiem. Dzieci nauczyły się specjalnych ról, będą mówić o trudnym życiu najmłodszych w krajach misyjnych. - mówi siostra Kinga Kozdrój animator diecezjalny Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

Mówi siostra Kinga Kozdrój, animator diecezjalny Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci:

lub ->POBIERZ


Po zakończeniu kolędowania, 10 stycznia 2009 roku, w parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie, odbędzie się XI spotkanie kolędników misyjnych. Dzieci z całej diecezji zobaczą film o realizacji projektów kolędniczych oraz wezmą udział w tradycyjnym konkursie na najładniejsze stroje kolędnicze.

W poprzedniej edycji w kolędzie misyjnej wzięło udział blisko 16 tysięcy dzieci z 361 parafii. "Mali misjonarze" odwiedzili około 132 tysiące rodzin. Zebrali rekordową sumę ponad 920 tysięcy złotych.

Na zdjęciach: spotkanie kolędników misyjnych w kościele pw. bł. Karoliny w Tarnowie


Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A