Jasełka wspólnoty Cenacolo u Bł. Karoliny w Zabawie
access_time 2008-12-20 09:14:39
Mężczyźni, którzy walczą z nałogiem narkomanii i alkoholizmu przygotowują jasełka w plenerze. Własnoręcznie uszyli stroje i budują scenografię - miasteczko Betlejem - przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Podczas przedstawienia jasełek, w zagrodach będą także żywe zwierzęta m.in. osioł, owce i kucyk.

-Nie jesteśmy aktorami, ale chłopakami z problemami. W przygotowanie jasełek wkładamy wiele serca i sił, ponieważ miasteczko Betlejem budujemy już od miesiąca. Powstaje ono z odpadów drewna i wszelkich dostępnych materiałów. Misterium ubogacone będzie przez tańce, muzykę i radosny śpiew kolęd. To dla nas dobre przygotowanie do świąt -opowiada Peter ze Słowacji, który będzie aniołem.

Mówią członkowie wspólnoty Cenacolo:

lub ->POBIERZ


Jasełka zostaną wystawione na placu sanktuaryjnym w Zabawie w dniach 27 i 28 grudnia o godz. 17.30, a także 3 i 4 stycznia 2009 r. o godz. 17.30.

Dom wspólnoty Cenacolo, któremu patronuje bł. Karolina znajduje się w Porębie Radlnej koło Tarnowa. Został on przekazany wspólnocie do użytkowania przez Seminarium Duchowne w Tarnowie. Mieszka tu około 20 chłopców i mężczyzn, którzy po trudnych przeżyciach, najczęściej uzależnieni od narkotyków czy alkoholu odnajdują sens życia. Wspólnota została założona we Włoszech, dlatego oficjalnym językiem wspólnoty jest język włoski. Nie biorą leków, nie mają spotkań z terapeutami. Ich terapią jest praca i przede wszystkim modlitwa - Eucharystia i długa nawet nocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jak mówią przechodzą "chrystoterapię". Wiara pomaga im w znalezieniu siły do walki z nałogiem.

We wspólnocie koło Tarnowa mieszkają mężczyźni, którzy pochodzą z Polski, Chorwacji, Litwy i Słowacji. Wszystko robią sami: pieką chleb, piorą, sprzątają, wykonują prace murarskie, ogrodnicze i stolarskie.

Założycielką wspólnoty była siostra Elwira Petrozzi, która miała ojca alkoholika. W 1983 roku założyła w Saluzzo we Włoszech pierwszy dom dla wspólnoty. "Cenacolo" (z włoskiego "Wieczernik") oznacza bycie z Panem. Obecnie wspólnota liczy ponad tysiąc dziewcząt i chłopców, przebywających w prawie 50 domach na całym świecie. W Polsce są trzy tego typu placówki w miejscowościach: Gniezkowo, Jastrzębie Zdrój i Poręba Radlna.

Ok. 80% młodzieży, która skorzysta z tego wszystkiego co proponuje Cenacolo wychodzi z czynnego uzależnienia i startuje w normalne, dojrzałe życie już w nowym stylu.


Foto: zdjęcia z przygotowania do jasełek, w Zabawie powstaje miasteczko Betlejem - zdjęcia pochodzą z archiwum sanktuarium w Zabawie.

Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A