Wojciech Pszoniak w Mościckim Centrum Kultury. Rozwiązanie konkursu!
access_time 2008-11-21 14:03:08
"Z cyklu Osobowości" to niekonwencjonalne spotkania z wybitnymi postaciami świata kultury i sztuki. Podczas weekendu, 21, 22 i 23 listopada tarnowianie będą mieli okazje spotkać się z Wojciechem Pszoniakiem, jednym z najciekawszych i najwybitniejszych polskich aktorów. W Mościckim Centrum Kultury zaprezentuje się, jako aktor teatralny i filmowy. Opowie o swoich pasjach, o muzyce, której słucha i obrazach, które podziwia.KONKURS! Dwa podwójne zaproszenia na "Belfra" i jutrzejszy koncert "Motion Trio" rozlosowane!

Będziemy mogli poznać jego przyjaciół i niezwykłe zamiłowania kulinarne. Spektakl teatralny, pokazy filmowe, wernisaż wystawy, koncert to doskonała okazja do spotkania z artystą, którego zasługi dla polskiej kultury trudno przecenić, aby w sposób bezpośredni przekonać się, za co lubimy Pszoniaka, artystę, ale i obywatela świata.

Wojciech Pszoniak - jeden z najbardziej niezwykłych talentów aktorskich. Debiutował w 1968 roku w "Klątwie" Stanisława Wyspiańskiego wyreżyserowanej przez Konrada Swinarskiego. Lata 70 to Pszoniak zarówno wybitny aktor teatralny, w rolach tak ważnych jak choćby w "Locie nad kukułczym gniazdem" w Teatrze Powszechnym, jak i niezwykły aktor filmowy. Najbardziej znane filmy z jego udziałem z tego czasu to między innymi: "Wesele", "Piłat i inni", "Ziemia obiecana". Międzynarodową karierę filmową rozpoczął rolami w "Blaszanym bębenku" Volkera Schlöndorffa i "Dantonie" Andrzeja Wajdy. Od 1982 roku Wojciech Pszoniak mieszka w Paryżu, grając w teatrze i w filmie. Jego najważniejsze osiągnięcia to "Ubu Król" w reżyserii R. Topora, "Sklep na rogu ulicy" w Teatrze Montparnasse oraz "Pracownia krawiecka" w Teatrze Hérbetot.

W latach 90. Wojciech Pszoniak coraz częściej zaczął pojawiać się w Polsce, wzbudzając paroksyzm śmiechu w "Kolacji dla głupca" lub prawdziwe wzruszenie w "Pracowni krawieckiej". Od lat jego kunszt docenia krytyka i publiczność teatralna Polski, Anglii, Francji oraz wszyscy kinomani, którzy zetknęli się z filmami z jego udziałem.

Program spotkań - "Z cyklu Osobowości” - Wojciech Pszoniak:

21 listopada, godz. 19.00 - Jean-Pierre Dopagne "Belfer" - monodram Wojciecha Pszoniaka

Duża Scena Mościckiego Centrum Kultury

Przekład - Bogusława Frosztęga
Reżyseria - Michał Kwieciński
Scenografia i kostiumy - Irena Biegańska

"Belfer" to dramat prosty, bez autorskiego wdzięczenia się, zaskakujący niespodziewanymi zwrotami akcji. Napisany po mistrzowsku i zagrany w taki sam sposób przez Wojciecha Pszoniaka. Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. "Belfer" to opowieść profesora liceum, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla nieprzystosowanej młodzieży. Rozkochany w literaturze i teatrze marzyciel o tkliwej duszy, staje oko w oko z pogardą dla nauki i jakichkolwiek autorytetów. Nie poddaje się jednak, traktując sytuację jako nowe wyzwanie i rozpoczynając grę, w której graczami są: on i jego uczniowie. W kulminacyjnym momencie okaże się jednak, że nauczyciel wcale nie musi stać na przegranej pozycji. A rozwiązanie, po które sięga, jest szokujące. "Belfer" to monodram, który opisując mikrokosmos, jakim jest szkoła daje pod rozwagę wartość społeczeństwa. Monodram jest zarazem wzruszający i okrutny, śmieszny i przerażający. Przejmujący.Rozwiązanie konkursu!

Zaproszenie na dzisiejszy spektakl ważne dla dwóch osób otrzymują:

- Joanna Włodek
- Filip Matłosz.

Zaproszenia czekają w Kasie MCK, osoby, które zwyciężyły są uprawnione do odbioru.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w zabawie.

22 listopada, ok. godz. 18.00 – "Motion Trio” (koncert w ramach ArtFest 2008)

Duża Scena Mościckiego Centrum KulturyRozwiązanie konkursu! Zaproszenie na jutrzejszy koncert ważne dla dwóch osób otrzymują:

- Andrzej Czernecki
- Justyna Juza.

Zaproszenia czekają w Kasie MCK, osoby, które zwyciężyły są uprawnione do odbioru.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w zabawie.

"Duże obrazy Andrzeja Dudzińskiego" - wernisaż wystawy przygotowanej przez Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie.

Foyer - Mościckiego Centrum Kultury

Wystawa malarstwa Andrzeja Dudzińskiego to duże obrazy nie pokazywane jeszcze w Tarnowie. Dudziński na wielkoformatowych płótnach przedstawia nam swój świat pełen aluzji, postaci pełnych podtekstów i znaczeń, które doskonale znamy z jego twórczości. Jak to powiedział kiedyś Franciszek Starowieyski, to, co maluje Dudziński nie posiada tylko i wyłącznie walorów czysto artystycznych, Dudziński buduje swoje obrazy na bazie potężnego zaplecza intelektualnego, w jakie jest „wyposażony”.

22 listopada, godz. 20.30

"Kuchnia według Wojtka Pszoniaka, Wojtek Pszoniak według Andrzeja Dudzińskiego"

Wieczór autorsko-towarzyski - Restauracja Tatrzańska

23 listopada, godz. 16.00 - Kino na Antresoli Mościckiego Centrum Kultury

Projekcje wybranych filmów Wojciecha Pszoniaka.


Organizatorzy: Mościcie Centrum Kultury oraz Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie.
Mecenasami Cyklu są Azoty Tarnów S.A. i Restauracja Tatrzańska.www.mck.tarnow.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A