Ojciec Jan Góra zaprasza na Jamną
access_time 2008-08-08 23:10:16
W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się uroczystościom patriotyczno - religijnym na Jamnej. Ojciec Jan Góra przedstawił program obchodów Święta Pojednania i Odpustu Jamneńskiego.
fot. Michał Stańczyk„Jamna to miejsce szczególne na ziemi tarnowskiej, szczególnie doświadczone w czasie II wojny światowej, dlatego wybraliśmy je na organizację Święta Pojednania . Już po raz szósty 15 sierpnia organizujemy na Jamnej to święto. Łączy ono kilka elementów. Jest to dzień Wojska Polskiego, rocznica „Cudu nad Wisłą” i Odpust Jamneński. Łączymy tutaj elementy patriotyczne z chrześcijańskimi”- podkreślał starosta Mieczysław Kras.

Uroczystości patriotyczne poprzedzi wyjątkowe wydarzenie – jedyna w swoim rodzaju ceremonia, odbywająca się tylko w czterech miejscach w Polsce (Kalwaria Pacławska, Kalwaria Zebrzydowska, Borek Stary, Jamna) - 14 sierpnia o godz. 17. 00 – „Radosny pogrzeb Matki Boskiej,” tryumfalny, ze starymi tekstami, z namaszczeniem olejkami będzie wpisywał się w Jamneński krajobraz. Barwna procesja z dziećmi niosącymi kilkudziesięciometrowy welon Matki Boskiej z pewnością dostarczy wielu doznań estetycznych, duchowych. Po kolacji organizatorzy zaplanowali konferencję„ Kobieta XXI w.”

15 sierpnia - kulminacja uroczystości - Odpust Jamneński Matki Bożej Niezawodnej Nadziei i Święto Pojednania. Uroczystości rozpoczynają się o godz. 10.00 pod pomnikiem na Jamnej. Będzie można wysłuchać wspomnień o żołnierzach poległych w czasie I i II wojny światowej, wieńce i kwiaty zostaną złożone na mogiłach. Na ołtarzu polowym zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych żołnierzy. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się tradycyjny „ Polonez na łące”, po niej na scenie plenerowej wystąpi 50-cioosobowy chór z Niemiec.

Uroczystości są hołdem złożonym mieszkańcom wsi wymordowanym w czasie II wojny światowej. „Chcemy to miejsce, gdzie niewinna kobieta z niewinnymi dziećmi, stanęła w obronie wsi, zasłaniając się wiarą, czyli obrazem Matki Bożej, uszanować, ożywić, pokazać, że w śmierci niewinnych ludzi jest coś ze śmierci Chrystusa”- mówił dominikanin. W czasie uroczystości nawiązuje się również do żołnierzy różnych narodowości i wyznań, którzy ginęli w czasach I i II wojny światowej, a których mogiły znajdują się w okolicach Jamnej.

16 sierpnia w sobotę - „Zlot Matek Boskich” w miejscu, które 15 lat temu „ożyło z popiołów” i to jest sukces wiary, nadziei. Wieczorem po mszy, o godz. 20,00 odbędzie się koncert maryjny Anny Szałygi ze swoimi uczniami z Rzeszowa i Nowego Sącza - występ artystyczny w darze kobietom.

Ojciec Jan Góra, znany duszpasterz akademicki, chciałby, aby Jamna była atrakcyjna, stąd ciekawa propozycja kulturalna - „Harnasie” Karola Szymanowskiego w wykonaniu zespołu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Przedstawienia dnia 23 sierpnia w sobotę o godz. 19.30 i w niedzielę 24 sierpnia o godz. 13.00 . Spektakl doskonale wpisuje się w krajobraz Jamnej k. Tarnowa, wioski położonej w lasach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A