Dzieci Wiatru wyruszyły po raz dziewiąty.
access_time 2008-07-24 19:32:55
Z Tarnowa wyruszył już IX Tabor Pamięci Romów. Potrwa cztery dni. W tym czasie odwiedzi miejsca w regionie, w których pochowani są Romowie zamordowani w czasie drugiej wojny światowej, a także te związane z kulturą Romów. W tym roku Tabor wyruszył sprzed Muzeum Etnograficznego, a następnie przez Mościce i Wierzchosławice dotarł do Bielczy. Tu, na cmentarzu parafialnym pochowanych jest 42 Romów.
fot. Michał Stańczyk
Pierwszy Tabor Pamięci wyruszył z Tarnowa w lipcu 1996 roku. W tym roku w Taborze jechała Zastępca Pana Prezydenta Miasta Dorota Skrzyniarz, a także Romowie z całej Europy, nie tylko z Tarnowa. M.in. Kazimierz Jaworski – Konsul Romów w Szwecji oraz liczni przedstawiciele Organizacji Romskich. Oprócz nich znaleźli się przedstawiciele Departamentu Mniejszości Narodowych Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Tabor tuż po błogosławieństwie ks. Stanisława Opockiego, duszpasterza Romów, wyruszył sprzed Muzeum Etnograficznego około godz. 12. Następnie ulicą Krakowską dotarł na tarnowski Rynek, gdzie odmówił modlitwę pod Tablicą Pamięci. Następnie Wałową dojechał na Plac Więźniów Oświęcimia, gdzie złożył kwiaty i modlił się za Romów pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Dalej Lwowską, Starodąbrowską, Słoneczną, Słowackiego, Nowym Światem, Romanowicza, Klikowską, Wyszyńskiego, Mościckiego dotarł do Mościc, Wierzchosławic, Radłowa, aż do punktu stacyjnego - Bielczy.

Patronat nad Taborem sprawuje Marek Nawara, Marszałek Województwa Małopolskiego. Organizatorami są: Muzeum Okręgowe w Tarnowie – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, Centrum Kultury Romów w Tarnowie. Partnerami: Stado Ogierów w Klikowej, Stowarzyszenie Kobiet Romskich w Krakowie, Romskie Stowarzyszenie Oświatowe – Harangos, Gmina Szczurowa, Gmina Borzęcin. Tabor poprowadzą: Adam Bartosz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Adam Andrasz – dyrektor Centrum Kultury Romów. Projekt zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Tuż przez wyruszeniem nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Dzieci Wiatru” o historii i kulturze Romów na Słowacji, przygotowanej przez Slovenské Národné Múzeum v Martinie – Múzeum Kultúry Rómov na Slovensku – Hanę Zelinową, Adrianę Danekovą i Gabrielę Dobrovičovą. Można się z niej dowiedzieć o historii i życiu Romów – jak wyglądają ich zwyczaje, obrzędy, kultura i tradycja. A to wszystko w zdjęciach i tekstach w 4 językach: romskim, słowackim, angielskim i oczywiście polskim.

Tabor powróci w niedzielę wieczorem, szczegółowy program można znaleźć pod adresem: http://tarnow.net.pl/index.php?pokaz=wiadomosc&id=7070 Natomiast wystawę, którą serdecznie polecamy do zobaczenia, można oglądać w lipcu i sierpniu w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie.

tekst: Paulina Mróz
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A