64 rocznica akcji "Trzeci Most"
access_time 2008-07-24 16:11:29
W niedzielę 27 lipca 2008 r. w Wał Rudzie obchodzona będzie 64 rocznica akcji Trzeci Most. Na uroczystości upamiętniające brawurowe i dramatyczne zdarzenia, które miały miejsce w 1944 r. zapraszają starosta tarnowski, wójt Radłowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz parafia w Zabawie.

Trzeci Most to operacja przewiezienia zdobytych części rakiety V-2, tajnej broni Hitlera, z Polski do Anglii. Alianci znając budowę rakiety mogli bowiem skutecznie się bronić. W tym celu w okupowanej Polsce musiał wylądować aliancki samolot. Na miejsce lądowania wybrano pola w Wał Rudzie koło Zabawy. Lądowanie samolotu Dakota lecącego z Włoch (Brindisi) miało nastąpić na początku lipca 1944 roku. Ostatecznie żołnierze AK czekali na miejscu ponad dwa tygodnie. W tym czasie akcja bardzo się skomplikowała, m.in. przez kilka dni padały ulewny deszcze a w odległości zaledwie kilometra od łąk pojawił się odział niemiecki. Lądowanie nastąpiło ostatecznie w nocy z 25 na 26 lipca. Cała operacja przetransportowania części rakiety V-2 zakończyła się sukcesem.

Od kilku lat Starostwo Powiatowe w Tarnowie organizuje w lipcu uroczystości, które mają podkreślić bohaterską postawę partyzantów i wszystkich osób uczestniczących w tej niebezpiecznej misji.

19 września 2004 r. w Wał Rudzie w gminie Radłów odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona akcji Trzeci Most. W tym roku uroczystości odbędą się 27 lipca – w niedzielę.

Program obchodów 64. rocznicy akcji Trzeci Most:

Sanktuarium pw. bł. Karoliny w Zabawie:

godz. 11.00 – Msza św. w intencji uczestników Trzeciego Mostu

Wał Ruda – pomnik akcji Trzeci Most:

godz. 13.00
- hymn państwowy
- oficjalne wystąpienia
- złożenie wieńców
- wypuszczenie gołębi pokoju
- koncert orkiestry dętej


Stadion sportowy w Zabawie:

godz. 11.00 – eliminacje turnieju piłki nożnej o puchar prezesa Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów
godz. 14.00 – festyn z okazji 64. rocznicy akcji Trzeci Most
- gry i zabawy dla dzieci
- pokazy modeli latających
- loteria fantowa
- występy zespołów artystycznych
godz. 15.00 – finał turnieju piłki nożnej
godz. 19.00 – zabawa taneczna

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A