Słaby start wspinaczy w Pucharze Świata w Chamonix
access_time 2008-07-15 10:06:15
W miniony weekend w Francuskim miasteczku Chamonix, u podnóża szczytu Mont Blanc, rozegrano kolejną tegoroczną eliminację Pucharu Świata we wspinaniu sportowym. Na specjalnie ustawionych sztucznych ściankach wspinaczkowych, rywalizowano w dwóch konkurencjach wspinania: prowadzenie i na czas. Niestety występ naszych reprezentantów w obu konkurencjach był słaby.

W prowadzeniu nasi rodacy uplasowali się na odległych miejscach: zawodniczka KS Korona Kraków Kinga Ociepka – 35 miejsce, zawodnicy MKS Tarnovia Tomasz Oleksy – 45 miejsce i Piotr Bunsch – 71 miejsce. W konkurencji w sumie rywalizowało 50 pań i 79 panów. Zwycięzcami tej eliminacji pucharu zostali Johanna Ernst z Austrii i Jorg Verhoeven z Holandii.

W konkurencji wspinania na czas, z którą zazwyczaj wiążemy nadzieje na dobre wyniki, niestety nie powiodło się naszym zawodnikom. Mimo, że „naszym” udało się przejść przez eliminacje i awansować do szesnastek, dalsza walka o wynik była trudna. Tomasz Oleksy odpadł od ściany i ostatecznie uplasował się na 15 miejscu. Łukasz Świrk z SMG Lubin przegrał bieg z Sergiejem Sinitsynem z Rosji i sklasyfikowany został na 12 miejscu. Edyta Ropek z MKS Tarnovia, jako jedyna zdołała awansować do ósemki, ale w biegu o awans do czwórki, pechowo odpadła od ściany. Ostatecznie sklasyfikowana została na ósmej pozycji. Podobnie jak w Xining, eliminację w Chamonix zdominowali zawodnicy z Chin, którzy jako jedyni są bardzo dobrze przygotowani do startów na ścianie do bicia rekordu świata we wspinaniu na czas. Zwyciężyli He Cuifang i Zhong Qixin.

W rankingu pucharu świata 2008 Edyta obecnie plasuje się na trzecim miejscu, z 171 punktami. Wyprzedzają ją Chinki He Cuifang i Li Chun-Hua, obie z ilością 180 punktów klasyfikowane są na pierwszej pozycji. Łukasz Świrk z 46 punktami plasuje się na 15 miejscu, a Tomek Oleksy z 44 punktami na 17 miejscu. Kolejna eliminacjach Pucharu Świata we wspinaniu na czas już w ten weekend, na słynnej zaporze wodnej we Włoskim Val di Daone. Wystartują w niej Edyta Ropek, Łukasz Świrk, Tomasz Oleksy i Jędrzej Komosiński. Trzymamy kciuki za start naszych zawodników.


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A