Nie można zapomnieć…
access_time 2008-04-13 15:50:34
Nie można zapomnieć o wydarzeniach sprzed 68 lat. Tarnowianie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających pomięć ofiar zbrodni katyńskiej. Modlili się w intencji ofiar totalitaryzmu w kościele księży Filipinów, oddali hołd pomordowanym przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Członkowie rodzin ofiar odebrali akty nominacji na wyższe stopnie oficerskie nadane oficerom Golgoty polskiej decyzją MON w ubiegłym roku.
fot. Michał Stańczyk Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele Filipinów, miejscu szczególnym. Tu od momentu, gdy oratorianie przybyli do Tarnowa, gromadzili się nie tylko wierni na modlitwę, ale i ci, dla których ważna była Ojczyzna- jej wolność, niepodległość. Stąd w jednej z naw znajdują się tablice upamiętniające wielkich Polaków, którzy poświęcili życie, broniąc najważniejszych wartości: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Dzisiejsza msza św. sprawowana była w intencji bestialsko pomordowanych, w szczególności w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku i w innych obozach sowieckiej zagłady, aby Bóg wynagrodził im ich męczeńską śmierć…

Po mszy św. uczestnicy przeszli pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie głos zabrał przedstawiciel Rodzin Ofiar Katynia, który zwrócił uwagę na dwa aspekty mordu katyńskiego. Uwięzieni „jako ludzie o wysokim poczuciu godności i niezależności, w zbrodniczym systemie stalinowskim musieli zginąć. W uzasadnieniu decyzji podano, że wszyscy przetrzymywani w obozach: Starobielsku, Kozielsku, Ostaszkowie oraz w więzieniach NKWD na zachodniej Ukrainie i Białorusi są zatwardziałymi, nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Stalin zdawał sobie sprawę, że ludzie ci pozostawieni przy życiu, nigdy nie pogodzą się z utratą niepodległości. Nie zrezygnują z niezawisłej Polski i przy pierwszej okazji staną się gorliwymi bojownikami o niepodległość.” Oprawcy sądzili, że wraz z ich śmiercią pogrzebią na zawsze ideę wolnej Polski. Drugim ważnym aspektem sprawy katyńskiej- jak podkreślał Słomka- Narożański- było milczenie, jakie towarzyszyło całej sprawie już od 1940 r. i miało być obowiązujące przez dziesiątki lat. ”Jeszcze do dziś władze Rosji nie uznały mordu w Katyniu za zbrodnie ludobójstwa, a 11 marca 2005 r. rosyjska prokuratura wojskowa oficjalnie uznała, że zbrodnia katyńska jest przestępstwem pospolitym.”

„Dziś składamy hołd zdradziecko zamordowanym jeńcom wojennym, jednocześnie oczekujemy wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni i wskazania miejsca pochowania ogromnej grupy zamordowanych jeńców, których grobów do dziś nie udało się odnaleźć(…).Jesteśmy przekonani, że tylko ujawnienie pełnej prawdy o zbrodni, a także napiętnowanie i ukaranie wszystkich jej sprawców, będzie służyć zabliźnianiu ran i kształtowaniu dobrosąsiedzkich stosunków między Rzeczpospolitą, a Federacją Rosyjską” - zakończył swoje wystąpienie przedstawiciel Rodzin Ofiar Katynia.

fot. Michał Stańczyk Prezydent m. Tarnowa Ryszard Ścigała m.in. nawiązał w swoim wystąpieniu do słów Z .Herberta: ”Naród, który traci pamięć, może utracić sumienie. Naród, który traci pamięć, może utracić tożsamość. W takich chwilach jak dzisiaj łączymy się wszyscy, aby zbiorową pamięć przywrócić, aby o tamtych chwilach nigdy nie zapomnieć.”

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Katynia „powinny przypominać o naszej tożsamości, potrzebie wolności, niepodległości” - apelował prezydent. W trakcie obchodów członkowie rodzin ofiar zbrodni katyńskiej odebrali z rąk pułkownika Jerzego Pyrtkiewicza, żołnierza września 1939 r. i AK, Kawalera Orderu Virtuti Militari akty nominacji na wyższe stopnie oficerskie nadane zamordowanym oficerom decyzją MON z dn.5 października 2007 r. Mianowani na wyższy stopień oficerski: podpułkownik Alfred Fleszar, major Edward Kawa-Kawicki, major Stefan Lubich, major Henryk Narożański, major Jan Sczesak, kapitan Czesław Dmochowski, porucznik Bolesław Kostyrzewski.

Dla uczczenia ofiar mordu katyńskiego Kompania Honorowa Policji w Tarnowie oddała salwę honorową, a delegacje Rodzin Ofiar Katynia, związki i organizacje kombatanckie, władze samorządowe i państwowe, posłowie, senatorowie, zaproszeni goście, młodzież, społeczeństwo Tarnowa złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W uroczystości uczestniczyli: rodziny pomordowanych, parlamentarzyści, senatorowie, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, Kompania Honorowa Policji w Tarnowie, Orkiestra Zakładów Azotowych w Tarnowie, mieszkańcy.

tekst: GrS
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A