Szymon Turkiewicz kandydatem na dyrektora Tarnowskiego Teatru
access_time 2008-04-04 12:15:02
4 kwietnia Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrażenie zgody na powołanie Szymona Turkiewicza na stanowisko dyrektora Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie bez przeprowadzenia konkursu. Równocześnie prezydent zwrócił się do Związku Artystów Scen Polskich oraz Związku Zawodowego Pracowników Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie i NSZZ Solidarność przy tarnowskim teatrze o wymagane prawem opinie dotyczące kandydata.

Prezydent Miasta Tarnowa w dniu 4 kwietnia zwrócił się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrażenie zgody na powołanie dyrektora tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie bez przeprowadzania konkursu. Kandydatem na to stanowisko jest Szymon Turkiewicz, twórca związany dotąd z Wrocławiem.

Szymon Turkiewicz ma 32 lata, jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i Studium Animatorów Kultury „SKIBA”. Od 2001 roku współtworzy i kieruje jako Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatrem „Zakład Krawiecki” we Wrocławiu. W latach 2001 – 2008 zrealizował 10 przedstawień, m.in. „Kostka smalcu z bakaliami” ( 2001), „Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu” (2002), AAA pracy szukam, matkę oddam” (2005), „Roxxy Hot” (2005), „Banał Story” (2005), „SPOT!” (2007). Niektóre ze zrealizowanych spektakli zdobyły nagrody na krajowych festiwalach teatralnych.

- Dobry teatr to według mnie teatr, który posiada jasno określone cele i skutecznie dąży do zrealizowania misji, której kierunek wyznacza dyrektor teatru – mówi o swoich projektach Szymon Turkiewicz.- Teatr nie może istnieć bez widzów – dlatego to, co teatralne musi stać się bliskie społeczności, w której teatr – jako budynek, ale też jako miejsce spotkań, dyskusji i rozrywki – istnieje. W dzisiejszych czasach najważniejsze jest to, aby pokazać widzom, w szczególności ludziom młodym, że teatr to miejsce przyjazne, miejsce do dyskusji, miejsce w którym można przeżyć coś wyjątkowego. Jestem przekonany, że współczesny teatr dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki multimedialnej może konkurować z szeroko dostępną rozrywką wirtualną. Teatr – przy zachowaniu swoich najważniejszych wartości – powinien być nowoczesny, świeży i „na czasie”.

Oprócz zainteresowań teatralnych Szymon Turkiewicz interesuje się również fotografią i grafiką komputerową, przez pięć lat był także członkiem “Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem”, kameralnego zespół wokalistów wykonującego muzykę zapomnianych kompozytorów żydowskiego pochodzenia.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A