Ponad 900 prac w konkursie o bł. Karolinie
access_time 2008-03-12 13:40:17
Ponad 900 prac napłynęło na szósty konkurs poetycko - plastyczny poświęcony bł. Karolinie. Wzięli w nim udział dorośli, młodzież i dzieci z województwa małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego. Większość, ponad 640 osób namalowało bł. Karolinę i jej przesłanie. Finał konkursu odbył się 11 marca we wsi Wał Ruda koło Tarnowa, w małej szkole, skąd pochodziła błogosławiona Karolina i gdzie się uczyła.

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże - podkreśla Jadwiga Bieś dyrektor szkoły podstawowej w Wał Rudzie. Poziom prac był wysoki, dlatego przyznano po co najmniej kilka wyróżnień w każdej z kategorii. - Uczestnicy w pracach poetyckich i malarskich podkreślali kim jest dla nich bł. Karolina i czego można się od niej nauczyć - dodaje organizatorska konkursu.


Mówi Jadwiga Bieś dyrektor szkoły podstawowej w Wał Rudzie:

lub->POBIERZ


Uczniowie rysowali bł. Karolinę modląca się i uczącą dzieci. Aleksandra Kwaśniak z Radłowa przedstawiła bł. Karolinę na kuli ziemskiej, a także promienie i przesłanie do młodych, aby odważnie szli drogą błogosławieństw.

Teresa Tracz, nauczycielka z Tarnowa, trzeci raz uczestniczyła w konkursie i w tym roku zdobyła pierwsze miejsce za swój wiersz. - Bł. Karolina pomaga odnaleźć w życiu to, co jest najważniejsze, dlatego pisałam o potrzebie wędrówki jej śladami- mówi autorka.


Mówią uczestnicy konkursu:

lub->POBIERZKonkurs miał na celu przybliżyć dzieciom i starszym postać 16 -letniej dziewczyny, która zginęła w obronie dziewictwa. W kilku polskich diecezjach, w tym także w diecezji tarnowskiej trwa peregrynacja jej relikwii.

Błogosławiona Karolina urodziła się w 1898 roku w Wał Rudzie. Wychowała się w wielodzietnej, religijnej rodzinie. 18 listopada w 1914 roku w obronie dziewictwa zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas wizyty w Tarnowie w 1987 roku. Od 2006 roku toczy się jej proces kanonizacyjny. Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc i szkolnych kół Caritas.


Przygotowała: Ewa Biedroń / RDN Małopolska

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A