O włos od tragedii – kolejny przypadek zaczadzenia
access_time 2008-03-04 19:27:12
Do kolejnego przypadku zaczadzenia doszło na terenie powiatu tarnowskiego. W miejscowości Pawęzów w trakcie kąpieli 15 letni mężczyzna uległ przyczadzeniu - z pomocą przyszli mu członkowie rodziny.

Wezwany zespół pogotowia ratunkowego stwierdził zaczadzenie tlenkiem węgla, co również potwierdziły badania lekarskie. Poszkodowany został zabrany do szpitala. O godz. 22.44 powiadomiono strażaków którzy przyjechali na miejsce zdarzenia. W piętrowym domu mieszkały dwie rodziny - łącznie osiem osób. Strażacy ewakuowali mieszkańców, a następnie przy użyciu przyrządów pomiarowych dokonali pomiarów na obecność czadu. Jak ustalili, źródłem emisji czadu był dwufunkcyjny piec gazowy zainstalowany w łazience. W tym pomieszczeniu strażacy odnotowali najwyższe stężenie „CO”, miernik wykazał czterokrotne przekroczenie najwyższego dopuszczalnego stężenia (NDS dla tlenku węgla wynosi 26 ppm.). W pozostałych pomieszczeniach domu przyrząd również wykrył obecność czadu na granicy bezpieczeństwa (20 ppm).

Strażacy wygasili piece w łazience i w piwnicy budynku i przewietrzyli mieszkanie, po 40 minutach powtórzono pomiary, urządzenia pomiarowe nie stwierdziły obecności tlenku węgla w budynku. Pozostali członkowie rodziny nie doznali obrażeń. Strażacy wydali pisemny zakaz użytkowania pieców do czasu wykonania badań technicznych i przeglądu urządzeń oraz wykonania przeglądu instalacji spalinowej i wentylacyjnej w budynku.

Czad jest gazem bezwonnym i lżejszym od powietrza tzn., że gromadzi się najpierw w górnych warstwach pomieszczeń. W związku z tym w normalnych warunkach jest niewyczuwalny przez ludzi, jedynym skutecznym sposobem ochrony ludzi przed jego niebezpiecznym działaniem jest montaż w naszych mieszkaniach czujników wykrywających jego obecność. Już przy nieznacznym poziomie „CO” ale bezpiecznym dla ludzi, urządzenie sygnalizuje jego obecność dźwiękiem ostrzegając nas przed zagrożeniem. Zalecane jest aby tego typu czujki montować w pomieszczeniach w których zainstalowane są urządzenia grzewcze np.: łazienki, kotłownie czy pokoje w których znajdują się piece węglowe.

Info: PSP w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A