W bliskości natury - otwarcie wystawy Waldemara Kozuba
access_time 2008-02-11 21:24:03
W Galerii "Piwnica" w Muzeum Okręgowym w Tarnowie otwarto wystawę grafiki komputerowej Waldemara Kozuba. Prace zainspirowane są otaczającą artystę naturą.
fot. Michał Stańczyk Wystawa zainaugurowała kolejny rok działalności Galerii "Piwnica" w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Wicedyrektor Andrzej Szpunar dokonał prezentacji gościa.

Waldemar Kozub, rocznik 1956, obecnie adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii Swiętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1976 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. W 1984 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś w 1996 r. obronił doktorat artystyczny na tym wydziale. Swoją twórczość artystyczną w dziedzinie malarstwa, rysunku, fotografii i grafiki prezentował na 30 wystawach indywidualnych i 150 zbiorowych w kraju i za granicą.

W Tarnowie przedstawił prace będące wycinkiem twórczości artystycznej. Jest to przekrój dwóch lat 2004-2005, kiedy artysta zaczął malować przy użyciu komputera. Jak sam wspominał: "Jestem malarzem, spróbowałem "innego pędzla" - grafiki komputerowej". Inspiracje czerpie artysta z natury, co widać było na prezentowanych pracach. Z dzieł Waldemara Kozuba emanują optymizm, radość. Prace "są na podobieństwo świecących barwnych witraży pośród cieni naszej codzienności, jędrne kolorem, sugestywne formą, jarzą światłem, są przede wszystkim radosne i optymistyczne, na przekór wszystkiemu, wbrew całemu otoczeniu, człowieczemu bytowaniu, własnemu losowi. (Marian Rumin)"

Odbiorowi dzieł sprzyjały pełne uroku piwnice Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz odtwarzane (z taśmy) odgłosy przyrody. Śpiew ptaków w połączeniu z pięknem przyrody prezentowanym na grafikach tworzyły klimat do refleksji.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A