”4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” - 7 lutego w Kinie Marzenie
access_time 2008-02-02 09:58:39
Tym razem, w ramach specjalnej projekcji "Czwarty ekstra film" w Kinie Marzenie można obejrzeć poruszający film młodego, rumuńskiego reżysera. Dzieło w zeszłym roku zostało obsypane nagrodami. Projekcja Czwarty ekstra film już w czwartek - 7 lutego.

Rumunia, ostatnie dni komunizmu. Otilia i Gabita są studentkami, mieszkają w jednym pokoju w bloku w Bukareszcie. Gabita jest w ciąży. Dziewczyny organizują spotkanie w tanim hotelu z niejakim panem Bebe, który ma wykonać nielegalną aborcję. Ale pan Bebe nie chce od nich pieniędzy...

Film otrzymał wiele wyróżnień. Począwszy od Złotej Palmy w Cannes 2007, oraz nagrody FIPRESCI na tymże Festiwalu, poprzez Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla filmu i dla reżysera, Nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles i Złote Taśmy dla najlepszego filmu zagranicznego wyświetlanego w polskich kinach w 2007r.

Film „ 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” to część większego projektu, w którym powstają filmy pokazujące historię komunizmu w Rumunii. Filmy te pokazują te czasy w wyjątkowy jednak i szczególny sposób, bo poprzez pokazanie losów ludzi, którzy w tych czasach próbowali żyć normalnie, przeżywać swoje dramaty i radości znamienne dla każdego człowieka bez względu w jakim ustroju żyje, jednak jak ustrój ten może wpływać na ich życie.

Autorem filmu jest młody rumuński reżyser, scenarzysta i producent Cristian Mungiu. Z wykształcenia anglista i reżyser, który u początków swojej kariery pracował, jako nauczyciel, potem jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Zaraz po ukończeniu studiów, tworzył filmy krótkometrażowe. Natomiast, jego pierwszy film pełnometrażowy to "Occident", który miał premierę w Cannes, w 2002 roku i został bardzo dobrze przyjęty. Film ten zdobył także szereg nagród na wielu międzynarodowych festiwalach. Filmy jakie do tej pory zrealizował to: "Tales from The Golden Age", "Turkey girl" oraz wspomniany "Occident" oraz prezentowany "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni".

Film Mungiu jest filmem zrealizowanym w estetyce filmu dokumentalnego i thrillera i jak pisze Barbara Holender: „Mungiu cofnął się w lata 80-te poprzedniego wieku, do Rumunii pod rządami Ceausescu.…pokazał upokorzenia dwóch kobiet, ale w tle jest też totalitaryzm i tamten czas – smutnych, szarych ludzi na ulicy, ordynarnych recepcjonistek w hotelu, strachu, ingerencji państwa w prywatne życie obywateli. Znakomity obraz . Prosty i wstrząsający.”

„Film „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” skupia się przede wszystkim na słabościach natury ludzkiej. Praktycznie przez cały czas trwania projekcji mamy odczucie bacznej obserwacji, oceny, którym poddana była każda ludzka aktywność, każdy gest i emocje (…).”

Patrick Z. McGavin, „Review Emanuel Levy”Projekcja odbędzie się 7 lutego b.r. o godzinie 18.00, w kinie "Marzenie". (Bilety do nabycia w kasie kina, już w przedsprzedaży, w cenie 12 złotych, cena 6 złotych dla członków Akademii Filmowej).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A