22 Tarnowską Nagrodę Filmową czas rozpocząć…
access_time 2008-05-10 23:45:04
W dniach 10- 18 maja kinomani mogą uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu kulturalnym- w festiwalu wybranych polskich filmów fabularnych. To już 22 edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej organizowana przez Tarnowskie Centrum Kultury. W sobotę Prezydent m. Tarnowa Ryszard Ścigała dokonał otwarcia festiwalu. W programie imprezy znalazły się oprócz projekcji konkursowych(14), wernisaże, projekcje plenerowe, koncerty, spotkania z twórcami.
fot. Michał StańczykW foyer kina można było oglądać wystawę około 40 plakatów Andrzeja Pągowskiego pracującego prawie ze wszystkimi reżyserami polskimi, m.in. Wajdą, Zanussim, Holland, Kieślowskim, Majewskim… W imieniu organizatorów publiczność powitali Dyrektor TNF Anna Grygiel i Dyrektor TCK Tomasz Kapturkiewicz.

„Tarnowska Nagroda Filmowa jest niezwykłym festiwalem” - podkreślał w swoim wystąpieniu przedstawiciel głównego partnera 22 Tarnowskiej Nagrody Filmowej, przedstawiciel Zakładów Azotowych w Tarnowie SA, dyr. Jerzy Koziara. Wspomniał również, że Tarnowskie Azoty od bieżącego roku są głównym parterem festiwalu. Jest to wynik przyjętej przez zarząd strategii rozwoju na rzecz społeczności lokalnej. Azoty w ciągu najbliższych trzech lat będą współpracować z Tarnowskim Centrum Kultury, będą współfinansowały organizację trzech kolejnych festiwali TNF.

„Przede wszystkim dziękuję tym wszystkim twórcom, wszystkim krytykom, producentom, ludziom kina, publiczności, że po raz 22 przyjęli zaproszenie Tarnowa i współtworzą Tarnowską Nagrodę Filmową" - mówił wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela, jeden z partnerów Tarnowskiej Nagrody Filmowej. „Nagroda filmowa to nie tylko przegląd polskiej twórczości filmowej, ale to wydarzenie, które integruje całe środowisko filmowe, to święto kina polskiego. To jest też doskonała lekcja, jak można na uczyć poprzez film, bo w tej sali w ciągu najbliższych dni będą dzieci, młodzież, dorośli widzowie, którzy po raz kolejny dostają piękną lekcję polskiej twórczości, możliwości twórców polskich .Dziękuję organizatorom za wielką odwagę w kreowaniu nowych form prezentacji kina, bo każdy nowy festiwal, to nowe wydarzenia, ambitne koncerty, bardzo dobrze dobrane produkcje z ostatniego czasu. To również skuteczność w zabieganiu o sponsorów, partnerów. Chcę podkreślić, że województwo małopolskie w sposób istotny finansuje ten festiwal i robimy to z poczucia powinności dla polskiej kultury, dla Tarnowa, który jest przez najbliższe dni i będzie stolicą polskiego kina.”

„22 edycję Tarnowskiej Nagrody Filmowej uważam za otwartą” - taką formułę wypowiedział Ryszard Ścigała – Prezydent m. Tarnowa. "Cieszę się, że jesteśmy organizatorem, że nasze miasto może gościć znamienitych przedstawicieli kina, sztuki, krytyków, widzów, którzy przyjeżdżają do Tarnowa, aby przeżyć przygodę z filmem. Ostatnio miałem okazję przebywać w towarzystwie ks. prof. Hellera. On chętnie fot. Michał Stańczykmówi o czasoprzestrzeni. Myślę, że kino, Tarnowska Nagroda Filmowa staną się dla Państwa takim wehikułem czasu i przestrzeni, w którym spotkacie Państwo własne emocje, uczucia, jakieś lustro swojego życia. Mam nadzieję, że tego rodzaju projekcje znajdą się podczas tej edycji." Prezydent podziękował również organizatorom, swoim poprzednikom, włodarzom miasta za wspieranie przedsięwzięć będących nie tylko przeżyciem dla wielu osób, ale i promocją dla Tarnowa.

Niekonwencjonalny popis gry na małych, ale jakże niezwykłych instrumentach dał zespół „Małe instrumenty” wykonujący utwory muzyczne do filmów animowanych. Zespół po raz pierwszy gościł w naszym mieście. Muzycy podczas koncertu wskrzeszali ducha „herosa” polskiej animacji Juliana Józefa Antonisza i jego muzyki. Kompozycja z filmu „Światełko w tunelu” czy utwór „Strachy na lachy” zachwycały bogactwem i różnorodnością dźwięków wydobywających się z fascynujących swoją niezwykłością instrumentów.

Występ zespołu poprzedził projekcję „Złotej dziesiątki polskiej animacji.” Prezentacji 10 wybranych najlepszych filmów polskiej animacji dokonał znany w Tarnowie krytyk filmowy, Jerzy Armata prowadzący od dwóch lat w naszym mieście cykl „Akademia Filmowa”.

TNF odbywa się pod patronatem: MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO, POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ, STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH, MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO, PREZYDENTA MIASTA TARNOWA .

tekst: GrS
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A