Zespół Szkół Medycznych od września w nowej siedzibie
access_time 2008-05-08 13:07:24
Część Zespołu Szkół Medycznych od września będzie funkcjonowała w nowej siedzibie. Placówka musi się wyprowadzić z budynku przy ulicy Siennej – jego właściciel wypowiedział umowę najmu, jej przedłużenie nie jest możliwe. Uczniowie „medyka” przeprowadzą się do obiektu Szkoły Podstawowej nr 2, w zbiegu ulic Konarskiego i Szewskiej. Jest to rozwiązanie tymczasowe. Budynek zostanie przygotowany w ten sposób, aby obie szkoły działały w osobnych częściach i były w pełni odrębne. W praktyce uczniowie „dwójki” nie odczują żadnych zmian.

Zespół Szkół Medycznych zostanie ulokowany w starej części „dwójki”, wykorzystywanej dotąd w minimalnym stopniu. Będzie miał odrębne wejście – od ulicy Konarskiego (nieużywane od lat). Planowane prace remontowe wewnątrz budynku de facto podzielą go na dwa niezależne obiekty. Uczniowie „dwójki” zmian nie odczują. Będą korzystać z tych samych sal co do tej pory, a do swojej szkoły będą wchodzić (jak obecnie) od ulicy Szewskiej. „Podział” budynku został już przeprowadzony, a w wakacje zostaną przeprowadzone stosowne prace remontowo- budowlane ( w budżecie zarezerwowano już pieniądze na ten cel).

Współpraca między dyrektorami obu placówek jest bardzo dobra, nie było punktów spornych, ani zastrzeżeń – podkreśla Stanisław Świerczek, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa.

Niezależnie od podziału budynku na dwie niezależne placówki, zostanie położony nacisk na przygotowanie kadry pedagogicznej obu szkół do pracy w zmienionych warunkach – bliskim sąsiedztwie placówek różnych poziomów kształcenia (podstawowa i ponadgimnazjalna), zwłaszcza w kontekście programów wychowawczych. Tarnów ma w takich przypadkach bardzo dobre doświadczenia. Przykład chociażby Szkoły Podstawowej nr 17 i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie-Mościcach pokazuje, że bezkonfliktowa koegzystencja dzieci ze szkoły podstawowej i młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej nie jest niczym niezwykłym.

Poszukując, z konieczności, nowej siedziby Zespołu Szkół Medycznych rozważano kilka możliwości. Wykorzystanie części budynku przy zbiegu Konarskiego i Szewskiej jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym. Obiekt zostanie w pełni wykorzystany praktycznie bez wpływu na działalność „dwójki”, a uczniowie „medyka” – w znacznej części mieszkańcy południowych dzielnic Tarnowa i okolicznych gmin nie będą zmuszeni do podróżowania przez całe miasto.

W tym kontekście warto zwrócić uwagę na największy problem tarnowskiej oświaty – niż demograficzny. W przyszłym roku szkolnym liczba uczniów zmniejszy się o około 600 osób. To dwie średniej wielkości szkoły! Najdotkliwiej odczują to podstawówki, które – w przeciwieństwie od szkół ponadgimnazjalnych – nie mają możliwości osłabienia wpływu tego trendu naborem uczniów spoza Tarnowa.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A