Rocznica urodzin Romana Brandstaettera
access_time 2008-01-10 13:49:49
3 stycznia minęła 102 rocznica urodzin Romana Brandstaettera, tarnowianina, poety, pisarza, tłumacza i dramaturga. Imię tego wybitnego znawcy i tłumacza Biblii nosi tarnowskie Gimnazjum nr 11. Roman Brandstaetter zmarł w Poznaniu we wrześniu 1987 roku. W tym roku u zbiegu ulic Wałowej i Rybnej stanąć ma pomnik Brandstaettera.

Przed 102 laty, 3 stycznia 1906 roku, urodził się w Tarnowie Roman Brandstaetter – pisarz, dramaturg, poeta i tłumacz. Szkołę powszechną i Gimnazjum Męskie im. Kazimierza Brodzińskiego (obecnie I LO), Brandstaetter ukończył w Tarnowie, a maturę zdał w Krakowie w 1924 roku. Studiował na uniwersytecie w Krakowie filozofię i filologię polską, w 1926 roku, jako student zadebiutował jako poeta na łamach Kuriera Literacko - Naukowego. Dwa lata później wydał pierwszy tom poezji.

Po ukończeniu studiów przebywał w Paryżu, w 1932 roku uzyskał tytuł doktora filozofii. Po powrocie z Francji zamieszkał w Warszawie, krótko po wybuchu wojny przeniósł się do Wilna, następnie wyjechał do Jerozolimy. Tam urodzony w rodzinie żydowskiej pisarz przeszedł na katolicyzm. Po zakończeniu wojny wyjechał do Egiptu, a następnie Rzymu.

Po powrocie do Polski w 1948, zamieszkał w Poznaniu, w 1950 roku przeniósł się do Zakopanego. 10 lat później wrócił do Poznania, tworzył kolejne utwory, przekładał dzieła Szekspira, a także księgi Nowego testamentu, m.in. ewangelie, Dzieje Apostolskie oraz Apokalipsę Świętego Jana.

Roman Brandstaetter zmarł w 1987 roku, został pochowany w Poznaniu. W Tarnowie postać Brandstaettera upamiętnia ulica jego imienia, pisarz jest także patronem Gimnazjum nr 11. W tym roku planowane jest ustawienie w mieście pomnika artysty, który przez swoje życie i twórczość może być symbolem wielokulturowości Tarnowa. Pomnik stanąć ma u zbiegu ulic Wałowej i Rybnej, gdzie kiedyś przebiegała symboliczna granica pomiędzy katolickim i żydowskim Tarnowem.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A