Wysoka frekwencja w kościołach diecezji tarnowskiej
access_time 2007-12-12 12:46:52
Ponad 72% wiernych diecezji tarnowskiej chodzi na niedzielną Mszę św., a co czwarty przyjmuje komunię św. To najnowsze dane dotyczące praktyk religijnych opracowane na podstawie liczenia wiernych w kościołach.Są zbliżone do ubiegłorocznych co oznacza, że największa liczba wiernych chodzących do kościoła w Polsce jest właśnie w diecezji tarnowskiej.

W ubiegłym roku frekwencja była taka sama. Zwiększyła się natomiast liczba osób przyjmujących komunię św. W ubiegłym roku było to 23% wiernych, teraz ponad 25%. Nie bez znaczenia jest fakt, że liczenie odbyło się trzy dni przed Uroczystością Wszystkich Świętych. Najwięcej ludzi, bo ponad 92 % chodzi do kościoła w dekanacie Ujanowice na Sądecczyźnie. Wysoka frekwencja jest także w dekanatach: Ropa, Ołpiny, Grybów. Najniższy wskaźnik 59 % odnotowano w dekanacie Mielec Południe. Najwięcej ludzi, bo 43% przystępuje do komunii świętej w dekanacie Ołpiny, a najmniej 15 % w Mielec Północ.

Według danych od kilku lat w diecezji tarnowskiej nie zmniejsza się liczba wiernych uczęszczających do kościoła na niedzielną Mszę św. Jak mówi socjolog ks. Jan Banach z tarnowskiej kurii wyniki cieszą i świadczą o dużej religijności.

Mówi socjolog ks. Jan Banach z wydziału duszpasterstwa ogólnego w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.:


lub->POBIERZ

W samym Tarnowie do kościoła w niedziele chodzi 69% wiernych, najwyższy wskaźnik wynoszący 183 % odnotowano w kościele księży Filipinów. Frekwencja mniejsza niż 50 % była w Tarnowie - Klikowej, parafii M.B. Szkaplerznej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Badania prowadzone od siedmiu lat przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego tarnowskiej kurii wykazują, iż tylko niecałe 10 % diecezjan w ogólne nie chodzi do kościoła.

Podsumowując, według danych z ubiegłego roku najwięcej ludzi w Polsce chodzi do kościoła właśnie w diecezji tarnowskiej. W kraju w 2006 roku w niedzielnej Mszy świętej uczestniczyło średnio ok. 46 proc. wierzących, a 16 proc. przyjmowało Komunię świętą. Jak widać, w diecezji tarnowskiej te wskaźniki są o wiele wyższe.


Materiał przygotowała Ewa Biedroń z Radia RDN Małopolska

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A