43 Tarnowski Salon Poezji
access_time 2007-10-21 18:31:57
W ostatnim dniu Talii ogranizatorzy Salonu zaproponowali spotkanie z Andrzejem Zaorskim promującym swą książkę "Ręka, noga, mózg na ścianie".
fot. Michał StańczykGośćmi Salonu byli: Anna Retmaniak, Andrzej Zaorski, Tadeusz Kwinta - jurorzy Talii. Fragmenty książki czytał Andrzej Kopiczyński - serialowy "Czterdziestolatek".

W spotkaniu uczestniczyły władze miasta: Prezydent Ryszard Ścigała, Prezydent Dorota Skrzyniarz i Dyrektor Wydziału Kultury UM Agnieszka Kawa. Gości salonu powitał duet: Anna Podkościelny-Cyz - (wiolonczela) Dobrohna Kapłańska (skrzypce).

Specyfiką dzisiejszego spotkania była wyjątkowa promocja autobiograficznej książki Andrzeja Zaorskiego "Ręka, noga, mózg na ścianie". Sam autor przybliżył zebranym okoliczności powstania utworu "Lekarze zalecili mi pisanie notatek. Na początku nic nie mogłem mówić i potem w formie terapii powstawały notatki. Mój kolega, który mnie odwiedził, powiedział, że to jest dobry materiał na książkę". I tak dzięki pomocy żony, która nagrywała rozmowę, a później przepisywała tekst na maszynie, powstała książka. Jej fragmenty przybliżył uczestnikom Salonu Andrzej Kopiczyński

Sam autor również wystąpił w niepowtarzalnej sytuacji tarnowskiego Salonu w tekście autorstwa Marcina Wolskiego, "Zapiski kłusownika". Andrzejowi Zaorskiemu jako Marcinowi Jędrasowi towarzyszył Andrzej Kopiczyński.

Tradycją Salonu jest prezentacja obrazu ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie w Galerii Jednego Obrazu. Dziś przedstawiono pracę pt. "Pieśń Komedianta" namalowaną przez Witolda Pazerę na przełomie 1985/1986 r. Artysta jest znany i lubiany w tarnowskim środowisku. W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie pod kierunkiem Jerzego Nowosielskiego; malarz, satyryk, fotograf, rysownik. Od 1992 roku wspólnie z żoną Elżbietą prowadzi w Tarnowie Autorską Pracownię Plastyczą dla dzieci. Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatem 20 nagród, jego prace wystawiane były na ponad 40 wystawach indywidualnych w kraju i blisko 100 za granicą. Jego malarstwo mieści się w nurcie surrealistycznym, jest pełne wątków znaczeniowych, symboli.

Jak przystało na Tydzień Komedii w Tarnowie, również dzisiejszy Salon Poezji utrzymany był w tonacji humorystycznej.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A