Konwój Kultury do Muzeum Powstania Warszawskiego.
access_time 2007-10-17 13:33:56
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do wzięcia udziału w Konwoju Kultury do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie muzeum pozwoli na lepsze zrozumienie wydarzeń historycznych, ich kontekstu, jak też postaw uczestników Powstania Warszawskiego.

Projekt skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej, akademickiej oraz do osób dorosłych. W ramach Konwoju Kultury zapewniamy przejazd klimatyzowanym autokarem na trasie Tarnów – Warszawa – Tarnów, zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego w grupach 20-osobowych z przewodnikiem.

Pierwszy Konwój odbędzie się 4 listopada 2007 roku (niedziela). Zbiórka o godzinie 8.00 na parkingu Urzędu Wojewódzkiego, Al. Solidarności. Powrót z Warszawy ok. godziny 22.00.

Zapisy chętnych do uczestnictwa w Konwoju przyjmowane są od 15 października 2007 w TCK, pok. 25, tel.: 014 6 888 888 w godzinach od 8.00 do 16.00. Ilość miejsc ograniczona. Bilety w cenie 50 zł (dorośli), 35 zł (młodzież) zawierają ubezpieczenie NNW.
Warunkiem wpisu jest wpłata.

Poniżej podajemy bliższe informacje o Muzeum Powstania Warszawskiego.

Hala A - Ekspozycja stała zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro), na całkowitej powierzchni ponad 3000 m2. Składa się na nią ponad 500 eksponatów, 1 200 fotografii, 225 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym. Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego począwszy od niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 roku, poprzez okupację, akcję "Burza", przygotowanie do powstania, jego wybuch i przebieg, sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 roku, utworzenie nielegalnego, komunistycznego rządu w Lublinie a skończywszy na losach powstańców w PRL. W Muzeum wykorzystano różne techniki komunikacji audiowizualnej i multimedialnej. W centrum stałej ekspozycji umieszczono Monument przenikający przez wszystkie poziomy budynku. Symbolizuje bijące "serce" stolicy. Podchodząc bliżej zwiedzający mogą usłyszeć odgłosy walczącej Warszawy, świst kul, modlitwy, pieśni i ogłuszający huk bomb. Na monumencie wygrawerowano daty kolejnych dni powstania.

Druga część ekspozycji, zwana Halą B, stanowi całkowicie odmienną przestrzeń. Jest to duża przestronna sala, dawna hala kotłów elektrowni, w której istotną rolę odgrywa gra światła i przestrzeni. Jej centralnym punktem jest replika samolotu Liberator B-24J, pilotowanego przez kapitana Zbigniewa Szostaka, zestrzelonego przez myśliwce Luftwaffe w okolicach Bochni. Oryginalne elementy samolotu, odnalezione w rejonie katastrofy, włączono w jego replikę, wykonaną w skali 1:1. Do atrakcji tej części Muzeum można zaliczyć również: odrestaurowany jeden z kotłów elektrowni, salę kinową oraz 32-metrową wieżę widokową, z której podziwiać można panoramę miasta a także wierną rekonstrukcję kanału.

W otaczającym Muzeum Parku Wolności znajduje się szczególne upamiętnienie wszystkich poległych powstańców – Mur Pamięci. Na liczącym 156 m długości Murze wyryte są nazwiska blisko 10 000 powstańców, którzy zginęli w walkach w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A