Co jest grane w tarnowskim teatrze?
access_time 2007-11-28 17:17:38
W tarnowskim teatrze nowe przedstawienie. Już 9 grudnia o godz. 18 prapremiera polska spektaklu "Czerwone Komety". Natomiast 11 grudnia o tej samej godzinie będzie miała miejsce premiera młodzieżowa. Przy okazji tej sztuki nastąpi inaugarcja nowej sceny - Proscenium.

Odpowiedź na pytanie: „Co kto robi?” określa w „Czerwonych Kometach” poglądy i język bohaterów. Jest producentka reklam, dealer samochodowy, koniecznie studentka – siostra bohaterki, rodzice – dobrze sytuowani dentyści i tłusty czternastoletni kot Gustaw. „Koniec z konsumpcyjnym szaleństwem!” krzyczą młode bohaterki i same wpadają we własną pułapkę. Wokół mnożą się akty „terroru”, brygada „Czerwone Komety” dokonała zamachu na bufet i Prezydent musiał zaprosić swoich gości na ulicznego grilla! Przeciwnicy globalizacji przebierają się za Świętych Mikołajów i napadają. Uważają, że hodowla starych kotów i wyjazd na Boże Narodzenie do Dubaju to przejaw zbytku mieszkańców starej Europy. Jak skończy się ten „dialog pokoleń”? A przede wszystkim komu przypadnie 10 tysięcy euro – okup za uprowadzonego kota?

Polska prapremiera obsypanej międzynarodowymi nagrodami komedii „Czerwone Komety „Sautera/Studlara. Sztuka o potrzebie buntu „przerośniętych dzieci” - pisze Justyna Golińska („Dialog”). Ta prawie farsa rozbawi licealistów, zainteresuje studentów, zmusi do myślenia dorosłych, wkrótce realizacja telewizyjna w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

Wojciech Markiewicz
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Tarnowskiego Teatru

Scenarzystami przedstawienia są Andreas Sauter i Bernhard Studlar.Andreas Sauter i Bernhard Studlar poznali się w 1998 roku, kiedy wspólnie rozpoczęli studia dramatopisarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Berlinie. Pierwszą wspólnie napisaną sztuką była „I. znaczy Inna”, która w 2000 roku przyniosła im nagrodę im. Kleista dla młodych dramatopisarzy (wystawiona przez Teatr Telewizji TVP - premiera 15.10.2007). Za utwór „All about Mary Long” otrzymali nagrodę dla „komedii radykalnej” przyznaną przez Teatr Miejski w Kassel. Piszą zarówno w duecie, jak i osobno.

Reżyserem spektaklu jest Jarosław Tumidajski. Studiował teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie reżyserię w krakowskiej PWST. Debiutował w 2004 roku (podczas pierwszej edycji festiwalu baz@rt) "Nocnym autobusem"Michała Walczaka. Spektakl ten wszedł później do repertuaru Starego Teatru w Krakowie. Tumidajski pracował także w teatrach w Łodzi, w Bydgoszczy, we Wrocławiu. Ostatnią jego realizacją jest "G®upa Laokoona" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Scenografią zajął się Mirek Kaczmarek (Autor przestrzeni do wielu spektakli, między innymi do "Transferu", "G®upy Laokoona", "Snu o Jesieni". Ostatnia realizacja „Szewcy u bram” Jana Klaty w Teatrze Rozmaitości w Warszawie), choreografią zaś Anka Jankowska (Od 2005 roku współtworzy Grupę Artystyczną KONCENTRAT).

Aktorzy występujący w przedstawieniu to znane twarze zarówno teatru jak i telewizji: Sylwia Gliwa, Michał Czernecki, Aldona Grochal, Mariusz Pilawski, Anna Lenczewska, Marta Marianna Gortych, Piotr Jędrzejek.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A