"Tradycja w gastronomii - nowoczesne podejście do nauczania młodzieży"
access_time 2007-11-26 17:58:41
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Zespołem Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji "Tradycja w gastronomii - nowoczesne podejście do nauczania młodzieży", która odbędzie się 11 grudnia br. o godzinie 10.00 w Muzeum Etnograficznym przy placu Wolnica 1 w Krakowie. WAŻNE DLA PRZEDSTAWICIELI ŚREDNICH SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH!

W programie tego wydarzenia znajdą się wystąpienia ekspertów, prezentacje materiałów dydaktycznych i informacyjnych przeznaczonych dla nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych w szkołach gastronomicznych oraz dyskusja. Podczas spotkania będziecie Państwo mieli okazję poznać nowoczesne formy nauczania młodzieży w odniesieniu do tradycyjnej żywności. Każdy z uczestników konferencji otrzyma zestaw materiałów dydaktycznych w skład których wchodzić będą książki kucharskie (rezultat poprzedniego konkursu kulinarnego "Stół pięknie nakryty", "Produkt tradycyjny na małopolskim stole"), konspekt lekcyjny, materiały informacyjne oraz prezentację multimedialną. Mamy nadzieję, że przekazane informacje oraz materiały staną się pomocnym instrumentem w nauczaniu młodzieży. Mając na uwadze duże zainteresowanie wydarzeniem prosimy o telefoniczne potwierdzenie uczestnictwa w konferencji do dnia 6 grudnia br. pod numer 012 617 66 22 Osobą do kontaktu jest Pan Jakub Hołysz.

Podczas konferencji przedstawione zostaną również informacje dotyczące nowej edycji konkursu kulinarnego "Stół piękne nakryty - Małopolskie ryby na wiosennym stole", który odbędzie się 1 marca 2008 r. w Krakowie. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja konkursu będzie dla młodych adeptów sztuki kulinarnej doskonałą formą sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie przyrządzania dań jak również profesjonalnego nakrycia stołu. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdziecie Państwo w regulaminie. W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z organizatorami.

Konferencja oraz konkurs kulinarny finansowane są ze środków międzynarodowego projektu ITACA (NTERREG III B CADSES).

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A