Rozpoczęte zdjęcia do filmu „POPIEŁUSZKO”
access_time 2007-08-24 12:05:13
20 sierpnia, w niedzielę, w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do filmu fabularnego „POPIEŁUSZKO” w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Na dziedzińcu kościoła pw. Stanisława Kostki odbyła się konferencja prasowa z udziałem twórców filmu, w trakcie której został przedstawiony odtwórca roli tytułowej – Adam Woronowicz.

Film fabularny pt. „POPIEŁUSZKO” wg scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego będzie opowieścią o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Obraz przedstawiać będzie życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokaże proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Zobaczymy, jak dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał tak wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Setki tysięcy ludzi odważyło domagać się prawdy oraz sprawiedliwości. Do tej chwili istnieją poważne wątpliwości dotyczące tej zbrodni.Twórcy przedstawią losy bohatera na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych. Z rozmachem odtworzone zostaną m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe pomogą w oddaniu atmosfery tamtego okresu, a w filmie udział wezmą również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń. Zdjęcia planowane są na terenie całej Polski, w tym w szczególności w Warszawie, Gdańsku, Bartoszycach, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Katowicach, Krakowie i Zakopanem.

Obraz jest skierowany przede wszystkim do młodego pokolenia, które zna tamtą historię wyłącznie z przekazów telewizyjnych lub rodzinnych. Dotarciu do niego sprzyjać ma nowoczesny język filmu, w którego realizację zaangażowane będą najnowsze środki i rozwiązania techniczne.

KILKA SŁÓW OD REŻYSERA:
„Choć bezpośrednio nigdy Księdza Popiełuszki nie poznałem, to będąc szesnastoletnim chłopakiem, podobnie jak wielu moich rówieśników, uczestniczyłem w jego pogrzebie. Wiedza o Nim docierała do mnie z ust starszych. Pamiętam również, że wracając po zakończonym pogrzebie ulicami Warszawy, wiele o księdzu Jerzym rozmyślałem. Zastanawiałem się wtedy, czy potrafiłbym tak jak on poświęcić swoje życie za Prawdę. Widziałem Go jako wielkiego bohatera, istotę niemal z innego świata. Dziś, będąc Jego rówieśnikiem z czasu, gdy został zamordowany, widzę w nim człowieka, takiego jak my. Szczerego, skromnego, z przekornym poczuciem humoru. Szerzej dostrzegam również kontekst Jego powołania i podejmowanych wyborów, dzięki którym zwyciężył swój lęk z pomocą Bożą, nie bał się żyć tak jak nauczał. Im dłużej i głębiej poznaję tajemnicę jego życia tym bardziej Go podziwiam i tym bardziej czuję potrzebę pokazania Jego historii.” - Rafał Wieczyński


AKTORZY

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - Adam Woronowicz
Ireneusz - Zbigniew Zamachowski
Ksiądz Teofil Bogucki - Marek Frąckowiak
Siostra Krystyna - Beata Fido
Ewa - Joanna Szczepkowska
Aktorka - Maja Komorowska
Profesor Fizyki - Władysław Kowalski
Profesor - Jan Englert

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A