I ty możesz zostać tenisistą - Wakacyjna Akademia Tenisa. (zdjęcia, nagrania)
access_time 2007-08-08 20:10:57
Ciekawą propozycję dla dzieci na wakacyjną nudę przygotował Tarnowski Klub Tenisowy. Dla tych, którzy chcieliby zostać tenisistą, Klub udostępnia korty przy ul. Romanowicza, a trener Jan Pajor dba o dobrą zabawę i doskonalenie kolejnych etapów treningu. Być może znajdzie się wsród tych młodych następca A. Agassiego.
fot. Michał StańczykTrwają przygotowania do kolejnej edycji Akademii Tenisowej Disney Chanel, cyklu zawodów ogólnopolskich dla dzieci do lat 10-ciu, w których programie znajdują się : konkurencje sprawnościowe (bieg na 20m, rzut piłką tenisową, bieg gwiaździsty, bieg wahadłowy, bieg 6 minutowy), mini gry drużynowe (unihokej, piłka ręczna i piłka nożna), gry para tenisowe („rzucanki” piłką tenisową) oraz gry mini tenisowe na pola serwisowe. W miesiącach zimowych odbywać będą się zawody wojewódzkie, w maju eliminacje regionalne, a w czerwcu wielki finał w Warszawie, na zwycięzców którego oczekuje atrakcyjny wyjazd zagraniczny.

Oprócz tego na każdym etapie zawodów organizatorzy Polski Związek Tenisowy i Disney Polska przygotowali dla uczestników szereg nagród i atrakcji. Udział w zawodach jest bezpłatny, a organizatorzy pokrywają także koszt zakwaterowania i wyżywienia w czasie ich trwania. Jak co roku Tarnowski Klub Tenisowy organizuje dla dzieci z klas trzecich cykl zajęć przygotowujących do tych zawodów oraz zapoznających z podstawami mini tenisa ziemnego. Zajęcia dla zakwalifikowanych dzieci będą nieodpłatne.

Prezes TKT Tarnów Jan Pajor (tel. 601-47-41-48 ) zaprasza na testy sprawdzające dla dzieci z klas drugich i trzecich odbywających się na kortach TKT przy ul. Romanowicza 1A w każdą sobotę w godz. 10-12.

Największą zaletą tenisa z punktu widzenia form spędzania czasu wolnego jest fakt, że jest typowym sportem całego życia. W wersji mini oraz midi może być uprawiany już przez dzieci w wieku przedszkolnym. Górna granica wieku jest nieokreślona, także sprawność lub nawet kalectwo nie stanowi przeszkody dla spędzania czasu wolnego z rakietą (tenis w wersji na wózkach inwalidzkich). Tenis jest w pierwszej kolejności sportem masowym - rekreacyjnym. W tenisa można grać z przyjaciółmi, znajomymi, rodziną, z młodszymi i starszymi, we dwójkę i we czwórkę oraz podczas lekcji tenisa - w grupie. W tenisa można grać zarówno w hali, jak i na wolnym powietrzu - jako sport całoroczny.

fot. Michał StańczykCzy w klubie tenisowym tylko wyczyn ?

Trening pod kątem wyczynu sportowego pozostaje priorytetem dla pracy wielu klubów. Realna sytuacja natomiast jest taka, że 99% grających w tenisa nie ma szans na karierę profesjonalnego tenisisty.
Nowe zadania dla klubu :
• uczyć grać tenisa a nie „pięknie” uderzać piłkę.
• oferować dzieciom i młodzieży nie tylko lekcje tenisa ale i miłe spędzanie czasu wolnego
• oddziaływać wychowawczo na młodzież, promując wartości, które niesie ze sobą sport
• zachęcić do pozostania w klubie ludzi, którzy nie są wyczynowcami

Kompleksowe zajęcia w grupie oraz współzawodnictwo ( nie tylko tenisowe) dostosowane do poziomu umiejętności uczestniczących w zajęciach :
1) zajęcia (2, 2 i ½ godz.), w których nie tylko doskonalą swoją technikę, ale maja możliwość uczestniczenia w mini zawodach oraz uprawiania innych dyscyplin sportu
2) wszyscy mają możliwość umawiania się z kolegami, koleżankami „pogrania” na punkty
3) mogą uczestniczyć w zawodach organizowanych na poziomie klubu, dzielnicy, miasta itp. przeznaczonych wyłącznie dla uczestników reprezentujących określony, w miarę równy poziom, tzn. bez udziału super wyczynowców.

Od pierwszych lekcji tenisa dziecko czerpie satysfakcję z gry na punkty; nauczyć się liczyć punkty, odkrywać taktyczne pryncypia gry. Samo nauczanie techniki odbywa się w formie dynamicznej, w której to uczestnicy doskonalą swoje umiejętności poprzez grę i odbijanie w parach (ale nie tylko). Promuje się samodzielność ucznia, zachęca go do wypróbowania różnorodnych rozwiązań technicznych i taktycznych, rozwija jego kreatywność.

Stałymi elementami takich zajęć są:
• rozgrzewka, ale nie w klasycznej formie, a raczej „rozrywkowej:” z wieloma grami i zabawami
• ćwiczenia szybkościowo-koordynacyjne i zwinnościowe
• gry sportowe, głównie drużynowe
• gra na punkty, w formie pełnej jak i uproszczonej

Klub organizuje przez jeden weekend w miesiącu turnieje indywidualne lub drużynowe, w formacie umożliwiającym rozegranie wielu spotkań.

Jan Pajor: Kiedy i kto powinien grać w tenisa?


lub->POBIERZJan Pajor: Czy na poczatku trzeba mieć własny sprzęt?


lub->POBIERZJan Pajor: Czy dużo jest chętnych do uprawiania tenisa.?


lub->POBIERZ


Więcej informacji na stronie www.tkt.tarnow.pl

tekst: Michał Stańczyk przy współpracy z Janem Pajorem (który udzielał dużo cennych informacji, za co serdecznie dziękuję) i Łukaszem Mordarskim

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A