Jutro blues pod gwiazdami
access_time 2007-08-02 13:09:23
W piątkowy wieczór tarnowianie będą mieli szansę posłuchać pierwszego z czterech koncertów z cyklu "Był sobie blues... i rock". Organizatorem występów jest Tarnowskie Centrum Kultury, a ich gospodarzem będzie znany tarnowski muzyk Wojtek Klich.


Pierwszy z tegorocznych plenerowych koncertów odbędzie się już jutro na tarnowskim Rynku. Od 19:00 w struny uderzą muzycy dwóch zespołów: Los Agentos i Kasa Chorych.

Los Agentos to formacja rock&rollowo - bluesowa powstała w 2006 roku. Zespół ma na koncie występy na prestiżowych festiwalach takich jak: Bluestracje, Wiosło Jadżwinga, Barwy Bluesa, Galicja Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Rybnik Blues Festival, Grajcy, Przeworsk Blues Festival, Rzeszów Blues Festival, Blues Expres, Blues na Skałce, Toruń Blues Meeting, jak również wiele koncertów w uznanych klubach w Polsce, Litwie i na Słowacji. Ponadto utwór "Johnny Guitar" pochodzący z płyty "New Blues Standards???" uplasował sie na pierwszej pozycji Alternatywnej Listy Przebojów Radia Kraków.

Jej trzy albumy wydane w 2006 i 2007 roku, otrzymały znakomite recenzje w fachowej prasie muzycznej. Grupę doceniła również publiczność. W ankiecie czytelników, prestiżowego muzycznego pisma Twój Blues (Blues Top 2006), zespół zajął 4 miejsce w kategoriach: Zespół Roku, Odkrycie Roku, wyprzedzając takie grupy jak Dżem, Krzak, Cree, Obstawa Prezydenta, Easy Rider, Kasa Chorych czy Gang Olsena. Ponadto Robert Lenert znalazł się w czołowej piątce polskich harmonijkarzy, a Aleksander Górny zajął 6 miejsce w kategorii Gitarzysta Roku i 8 w kat. Wokalista Roku.

W skład Los Agentos wchodzą znani i doświadczeni muzycy:

Aleksander Górny - gitara, wokal, znany ze współpracy z Easy Rider, Hokus, Monkey Bussines, Lester Kidson....
Robert Lenert - harmonijki... Monkey Bussines, Bluesmobile, Janusz Radek, Robert Kasprzycki, Terry Man, Adam Kulisz, Lester Kidson...
Jacek Gazda - bas... Czesław Niemen, Easy Rider, Irek Dudek, Monkey Bussines, Hokus... i wiele innych...
Jarosław Wodziński - perkusja...Easy Rider, Hokus...

Dyskografia:

Los Agentos (styczeń 2006)
Galicja Blues Live Godz. 21:15 (wrzesień 2006)
New Blues Standards ??? (01 styczeń 2007)


KASA CHORYCH to prawdziwa legenda polskiego blues-rocka. Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. Początkowo grali w małych klubach Białegostoku. Przełomowym dla działalności KASY CHORYCH okazał się rok 1978. Udział w najważniejszych polskich festiwalach rockowych, pierwsze nagrody i wyróżnienia oraz wręcz entuzjastyczne przyjęcie przez publiczność spowodowało ogólnokrajową popularność. W 1978 roku zespół dokonał pierwszych nagrań dla lokalnego radia.

W 1980 wydany zostaje debiutancki singiel z utworami "Blues chorego" i "Szalona Baśka", który to, dostarczony prywatnymi kanałami do USA, uplasował się na III miejscu w dorocznej ankiecie radiostacji WRJC-FM 91 w Baltimore, ustępując jedynie płytom Alberta Collinsa i Muddyego Watersa, a dystansując "Rock Me Baby" B.B. Kinga.

Wielkim ciosem dla wszystkich miłośników bluesa była tragiczna śmierć  Ryszarda "Skiby" Skibińskiego, który zmarł 4.06.1983 po przedawkowaniu narkotyków. W 1984 wydana zostaje pierwsza płyta długogrająca zespołu pod tytułem „Ryszard SKIBA Skibiński 1951-1983” zawierająca najbardziej znane utwory KASY CHORYCH. Zespół pod koniec 1984 zawiesił działalność.

W 1992 roku muzycy skrzyknęli się na powrót pod wodzą Jarosława Tioskowa. Nowa "Kasa" ma w swoim dorobku wydanie nowych oraz koncerty na wszystkich ważniejszych polskich imprezach bluesowych oraz wiele koncertów klubowych, gdzie sprawdza się najlepiej. Muzyka zespołu przez 30 lat działalności ewoluowała od archaicznego wiejskiego bluesa, przez miejski chicagowski z domieszką muzyki country czy też boogie, poprzez różne odmiany blues-rocka, rocka, funky aż po … pop-rocka. Bo przecież trudno jest zamknąć się w ciasnych ramach bluesa.

Na charakterystyczne brzmienie zespołu składają się m.in. gitarowe unisona, ognisty sidle oraz miarowy puls basu. Kasa Chorych należy do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). W połowie lat osiemdziesiątych swoją muzyka przyczynili się do tego, że polski blues nabrał nowego, świeżego wymiaru. Wnieśli do tej muzyki zastrzyk ożywczej energii i pomysłów, powodując że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie. To dzięki KASIE CHORYCH muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Do dnia dzisiejszego utrzymują się w czołówce pomimo tego, że konkurencja w postaci młodych wykonawców jest bardzo silna.

Aktualnie zespół tworzą :

Jarosław Tioskow (g, slide g, voc),
Włodzimierz Dudek (g),
Marek Szerszyński (bg),
Mirosław Wiechnik (dr),
Tomek Kamiński (hca).

Zespół stale współpracuje z harmonijkarzem Michałem „Cielakiem” Kielakiem, z którym wystąpi w Tarnowie.

Dyskografia

Single

„Blues chorego” / „Szalona Baśka” – 1980
„Zgniła porzeczka” / „Blues córek naszych" – 1981
„Pieniądze to nie wszystko” / „Przed nami drzwi zamknięte” – 1982

Płyty (winylowe,CD)

„Ryszard Skiba Skibiński 1951-1983” – 1984 (winyl)
„Skiba” – 1985 (wydane tylko na kasecie)
„Blues Band” – 1994
„Chcę cię kochać – 1998
„Rythm&Puls” – 2004
„Live” – 2006
„Blues córek naszych” – 2006

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A