Supernowoczesny most dla obwodnicy Starego Sącza
access_time 2007-07-25 17:05:36
Jadąc na południe Małopolski przez Nowy i Stary Sącz bardzo często można natknąć się na kłopoty komunikacyjne. Korki spowodowane są małą przepustowością wąskich ulic Starego Sącza. Kłopoty te rozwiązać ma budowana tam obwodnica, w ciągu której budowany jest najnowocześniejszy most w Polsce.


Most budowany na Dunajcu przy miejscowości Brzezna będzie pierwszym w Europie i jednym z niewielu na świecie wykonanym w technologii, wykorzystującej ażurowe konstrukcje metalowe, przygotowywane wcześniej jako całość. Elementy te, po przytransportowaniu na miejsce budowy od wykonawcy, jeden po drugim przesuwane są w kierunku przeciwległego brzegu. Segmentów tych w prtzebiegu całego mostu będzie trzynaście, a długość przęsła nurtowego mostu wyniesie 143 metry. Całość konstrukcji zostanie przykryta warstwą betonu, a następnie asfaltem.

Zakończono właśnie budowę pierwszego z trzynastu segmentów, które utworzą całość przeprawy. Most ma być gotowy już w pierwszych miesiącach przyszłego roku i stanie się elementem wykonywanej właśnie obwodnicy Starego Sącza. Inwestycja ta, której koszt szacuje się na niemalże 60 mln złotych, z pewnością usprawni ruch tranzytowy i turystyczny na południe kraju i Europy. Obecne warunki drogowe na kierowcach udających się do granicy Polski lub na Podhale wymuszają przejazd przez część Nowego i Centrum Starego Sącza. Ulice tam prowadzące są bardzo wąskie, a oparte o kąt wartości 90 stopni oraz niewielki promień zakręty zwalniają ruch samochodów osobowych i w szczególności ciężarowych.

Planowana obwodnica będzie przebiegać od skrzyżowania drogi krajowej nr 87 za Nowym Sączem z drogą nr 969 Nowy Targ – Stary Sącz, do drogi powiatowej Chełmiec-Gołkowice w miejscowości Brzezna. Droga będzie miała szerokość siedmiu metrów, zaś jej długość wynosić będzie około 3,5 km.
Po jej wybudowaniu wąskim gardłem, ograniczającym ruch na Podhale, będzie miejscowość Podegrodzie. Jednak i ono w planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego ma doczekać się obwodnicy.

Tomasz Budzik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A