"Od Hiszpanii do Japonii" - kolejny koncert w Pałacu Sanguszków
access_time 2007-07-22 20:41:03
W rezydencji Sanguszków herbu Pogoń Litewska można było oddać się słuchaniu muzyki poważnej kompozytorów: hiszpańskich, węgierskiego, rumuńskiego, polskiego.
fot. Michał StańczykTo kolejne spotkanie XVII cyklu Koncertów Letnich w Parku Sanguszków. Występ rozpoczęła Teresa Kaban, która przybliżyła muzykę z cyklu tańców hiszpańskich na fortepian solo. Zaprezentowała utwory Enrique Costanzo Granadosa oraz Isaaca Albéniza.

Druga część koncertu miała zupełnie inny klimat. Stworzyła go zróżnicowana muzyka japońska, węgierska, rumuńska i polska zagrana już w duecie: piano - Teresa Kaban, flet - Henryk Błażej.

Artyści rozpoczęli swój występ od prezentacji miniatur kompozytora japońskiego "Kołysanka" i "Ballada", szczególnie ta ostatnia zachwyciła słuchaczy wspaniałą, piękną linią melodyczną. A później spotkanie z muzyką węgierską, rumuńską, a na zakończenie utwór polskiego kompozytora Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, twórcy współczesnego Fryderykowi Chopinowi.

Występ zachwycił publiczność wspaniałym brzmieniem instrumentów, bogatą i różnorodną linią melodyczną prezentowanych utworów. Ponadto prowadzący, Henryk Błażej, nie tylko grał na flecie, ale i w sposób interesujący przedstawiał ciekawostki z życia kompozytorów prezentowanych utworów. Widzowie nie pozwolili opuścić sceny artysom, prosili o bis, zwłaszcza o "Balladę" japońską. Muzycy zagrali nie tylko ten utwór, ale i dobrze wszystkim znaną "Prząśniczkę" Stanisława Moniuszki.

tekst: Michał Stańczyk
fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk(at)tarnow.net.pl
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A