Tarnowianie sprzątają świat
access_time 2007-09-18 13:30:52
Jak na zamówienie, po dłuższym okresie deszczowym, piękna pogoda w piątek 14 września 2007r. towarzyszyła ponad pięciu tysiącom tarnowian, którzy przystąpili do 14 września do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata - Polska” pod hasłem „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem”.

Urząd Miasta Tarnowa przygotował 10 tysięcy worków na odpady, pakiety worków do selektywnej zbiórki oraz rękawice i zaprosił do udziału w akcji szkoły, przedszkola i wszystkich mieszkańców naszego miasta.

Nie tylko aura zachęciła do wyjścia w teren. Także rosnąca świadomość ekologiczna powoduje, że chętniej przystępujemy do sprzątania swojego otoczenia. Oprócz okolic szkół i przedszkoli porządkowano tereny spacerowe, rekreacyjne i wypoczynkowe (Piaskówka, Kantoria, Marcinka, Las Lipie, Las Soślina, Stawy Krzyskie i rezerwat Debrza, tereny nad Białą od ul. Kasssali), osiedla mieszkaniowe, pobocza dróg i okolice cieków wodnych. Już w piątek w godzinach przedpołudniowych do sprzątania przystąpiło 70 grup ochotników. Obok przedszkolaków i uczniów w akcji uczestniczą: młodzi sportowcy z klubu Iskra Krzyż, junacy OHP, osadzeni z Zakładu Karnego w Mościcach, studenci PWSZ, działkowicze oraz indywidualni mieszkańcy.

Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych od rana sprzątali tereny wokół zbiornika Kantoria. III LO i Przedszkole Nr 14 porządkowały tereny Paskówki. Dzieci z Przedszkola Nr 20 zadbały o otoczenie swojej placówki oraz przyległe ulice. Osadzeni zebrali 100 wielkich worków odpadów wzdłuż ul. Kassali. Firma odbierające odpady po dwóch dniach pracy przewiozła pięć ton śmieci, a niektóre grupy planują sprzątanie jeszcze w przyszłym tygodniu.

Już pierwsze godziny „Sprzątania” pokazały, że akcja jest bardzo potrzebna. Zebrano wiele odpadów: opakowania szklane i plastikowe, worki foliowe, papier, złom, ale także dwa telewizory, duży fotel, plastikowe elementy wyposażenia mieszkań i samochodów, wykładzinę podłogową czy deskę klozetową. Co ważne, nie spotka się takich niebezpiecznych odpadów jak akumulatory, resztki olejów, świetlówki. Mało jest również opon czy baterii.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A