Biała Cerkiew kolejnym miastem partnerskim Tarnowa
access_time 2007-09-13 16:57:18
Obchody 975-lecia założenia miasta Biała Cerkiew stały się okazją do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy tym miastem i Tarnowem. Decyzję o podjęciu współpracy podjęli tarnowscy radni podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej. Biała Cerkiew to liczące około 200 tysięcy mieszkańców miasto nad rzeką Rosą na Ukrainie.


Główne pola współpracy to: gospodarka, edukacja, kultura i sport. Samorządy obydwu miast zadeklarowały sprzyjanie kontaktom gospodarczym lokalnych przedsiębiorców, organizowanie spotkań i wymiany grup młodzieżowych, a także imprez i projektów kulturalnych. Republika Ukrainy jest obecnie jednym z najważniejszych partnerów Polski w Europie, a w najbliższej przyszłości współpraca obydwu państw stanie się jeszcze bardziej ścisła w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w roku 2012. Tarnów, jako stolica subregionu Polski Południowo – Wschodniej, chce odgrywać znaczącą rolę w procesie budowania dobrych relacji polsko – ukraińskich – napisał m.in. w okolicznościowym liście do mera Białej Cerkwi Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała.

Biała Cerkiew liczy około 200 tysięcy mieszkańców. Jest ośrodkiem przemysłu gumowego oraz siedzibą zakładów okładzin ciernych i klocków hamulcowych i szeregu mniejszych przedsiębiorstw wszystkich branż. W Białej Cerkwi ma siedzibę 14 wyższych uczelni publicznych i prywatnych z najbardziej znanym Uniwersytetem Agrarnym, wywodzącym się ze szkoły rolniczej założonej przez Ksawerego Branickiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A