Parkour po tarnowsku
access_time 2007-04-16 18:37:48
Parkour to dyscyplina amatorskiego sportu, pochodząca z Francji. W ciągu kilku lat zdołała się ona rozpowszechnić w całej Europie; dotarła także do Polski. Tarnowscy przedstawiciele tej dyscypliny zainaugurują sezon 2007 już w sobotę.

Mieszkasz w mieście i nie masz gdzie aktywnie spędzać czasu? Parkour jest więc właśnie dla Ciebie. Dyscyplina ta powstała w wielkich aglomeracjach Francji, a jej początki wiążą się podobno z okresem, w którym pewna ilość młodych ludzi przeprowadziła się z terenów wiejskich do wielkich miast. Młodym, energicznym, przyzwyczajonym do ruchu i pokonywania trudnego terenu osobom szybko zaczęło brakować wysiłku fizycznego, a gęsta sieć budowli zasłaniała im rozległy niegdyś horyzont. Postanowili oni pokonywać przestrzeń nie według dróg i chodników ukształtowanych przez architektów, ale poruszać się po zaplanowanych przez siebie trasach. W tym celu musieli nauczyć się pokonywać płoty, ławki, mosty i domy.

To właśnie źródło i kwintesencja parkouru - pokonywanie miejskiej przestrzeni wbrew utartym regułom. Z czasem parkour nabrał znamion sportu i to zarazem wyczynowego jak i pokazowego. Powstało wiele figur oraz układów ruchów, zapewniających nie tylko efektywne, lecz i efektowne przemieszczanie się w poprzek barier architektonicznych. Choć parkour powstał we Francji, większość z nich określana jest terminami angielskojęzycznymi. Ich opisy trafiły nawet do internetowych encyklopedii.

Kariera parkouru na szeroką skalę rozpoczęła się wraz z sukcesem filmu "Yamakasi - współcześni samurajowie", którego wykonujący najtrudniejse ewolucje bohaterowie stali się inspiracją wielu młodych ludzi.
Nie wiadomo w jakim stopniu film ten natchnął tarnowskie środowisko parkourowców, oczywiste jest natomiast, że młodzież ta dobrze radzi sobie z ograniczonymi możliwościami rekreacji w Tarnowie. Oficjalne otwarcie tegorocznego sezonu w naszym mieście odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 13:00. Miejscem inauguracji będą Małe Schody przy ul. Bernardyńskiej, położone naprzeciw klasztoru Bernardynów.

Organizatorzy otwarcia sezonu, skupieni wokoł "Tarnowskiego Forum PK and TRICKZ", serdecznie zapraszają wszystkich tych, którzy uprawiają parkour, czyli 'skaczą' oraz tych, którzy swoje uczestnictwo w imprezie wolą ograniczyć do przyjaznej obserwacji.
Spotkanie będzie okazją do poznania się, wymiany doświadczeń i 'miejscówek', czyli rejonów i obiektów, na których się 'skacze'. Tegorocznym celem tarnowskiego środowiska związanego z parkourem jest nakręcenie i zmontowanie sampla - klipu filmowego, prezentującego dorobek i umiejętności 'skaczących' mieszkańców naszego miasta. W związku z tym mile widziani będą wszyscy, którzy chcą i mogą nakręcić relację z sobotniego spotkania, a następnie udostępnić ją organizatorom.

Tekst: Tomasz Budzik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A