Wiosenne sprzątanie Wątoku’2007
access_time 2007-04-02 15:53:10
Urząd Miasta Tarnowa po raz siódmy zorganizował „Wiosenne sprzątanie Wątoku”. W tym roku zaproszono do wiosennego porządkowania przepływającego przez centrum Tarnowa potoku członków Polskiego Związku Wędkarskiego, studentów PWSZ, uczniów tarnowskich szkół oraz osadzonych z Zakładu Karnego w Mościcach.

smieci Uczniowie Gimnazjum Nr 1, LO Nr IV, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Mechaniczno – Elektrycznych, Zespołu Szkół Technicznych w Mościcach, a także, w tym roku po raz pierwszy, uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej Nr 15 oraz osadzeni z Zakładu Karnego w Mościcach, wzięli udział w zorganizowanej po raz siódmy przez Urząd Miasta Tarnowa akcji „Wiosenne sprzątanie Wątoku”.

Udział w akcji zapowiedzieli również samorządowcy i uczniowie z gminy Skrzyszów, przez którą przepływa Wątok w górnym biegu, zbierając różnego rodzaju zanieczyszczenia i przenosząc je do Tarnowa, a tylko kompleksowe oczyszczanie potoku na całej długości może przynieść rzeczywiste efekty.

Tegoroczna akcja przyniosła większe „żniwo” niż ubiegłoroczna, kiedy to zebrano 2,6 tony odpadów. Tym razem „wyłowiono” 5,26 tony odpadów, z czego wyselekcjonowano 15 worków surowców wtórnych przeznaczonych do powtórnego wykorzystania oraz 320 kg odpadów biodegradowalnych, które zostaną przetworzone na kompost. Najczęściej „wyławiane” były butelki plastikowe i szklane, worki foliowe („reklamówki”), zdarzały się też stare wiadra, skrzynki plastikowe, złom żelazny. Były też fragmenty sprzętu rtv i agd, kawałki opon, szkło okienne. Część zebranych odpadów została posegregowana i będzie przekazana do wykorzystania jako surowce wtórne.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że nie spotyka się już odpadów niebezpiecznych lub szczególnie uciążliwych (np. zużyte akumulatory, oleje, części maszyn i urządzeń), których wiele znajdowano wcześniej.
Uczestnicy akcji odbyli również doskonałą lekcję przyrody w terenie. Mieli możliwość obserwować np. ślady żerowania i bytowania bobrów, które już na dobre zadomowiły się nad Wątokiem.

Więcej informacji: Marek Kaczanowski Referat Ochrony Środowiska 014 68 82 863

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A