Nieuznany rekord świata Tarnowianki
access_time 2007-03-22 10:55:51
Edyta Ropek, zawodniczka Tarnovii w sekcji wspinaczki sportowej, 19 marca, na zawodach wspinaczkowych w angielskim Birningham, wykonała najdłuższy w historii kobiecy skok "do chwytu". Wynik nie został jednak uznany.

Wspinaczka sportowa to dyscyplina sportu, polegająca na pokonywaniu sztucznych ścian, wyposażonych w zaaranżowane uchwyty oraz podparcia dla rąk i nóg. Jedną z odmian wspinaczki sportowej jest "skok do chwytu".

Zawodnicy, będąc na pewnej wysokości ściany, odbijają się od aktualnego podparcia i wykonują skok na możliwie dużą wysokość. Celem skoku jest dosięgnięcie jak najwyżej umieszczonego uchwytu. Próba uznawana jest za zaliczoną, gdy zawodnik nie tylko go dosięgnie, ale też na nim się utrzyma. Wysokość uchwytów jest metodycznie zwiększana, dopóki nie wyłoni się osoby, która jako jedyna sprosta wyzwaniu.
ropek Aby uzmysłowić sobie trudność tej dyscypliny, należy wiedzieć, że po zawodnik po wykonaniu skoku może zazwyczaj uchwycić się tylko jedną ręką i na niej utrzymać musi cały ciężar ciała. Ponadto ściana służąca do rozgrywania tego typu zawodów jest odchylona od pionu o 20 stopni. Nachylenie to skierowane jest do zawodnika, co zwiększa stopień trudności próby.

Edyta Ropek, podczas Guinness World Record Dyno Competition rozgrywanych w ostatni weekend przy okazji wspinaczkowych Mistrzostw Europy w konkurencji buldering, wykonała najwyższy w historii skok kobiecy na wysokość 2,175 metra. Pobiła tym samym poprzedni wynik należący do Katherine Schirrmacher i wynoszący 2,1 metra. Wyczyn Tarnowanki, mimo obecności wielu świadków zgromadzonych w hali, gdzie odbywały się zawody, nie został jednak uznany i umieszczony w Księdze Rekordów Guiness'a. Organizatorzy tłumaczą się, że nie zostały spełnione wszystkie warunki, wymagane do umieszczenia wpisu.
Jedynym pocieszeniem dla zawodniczki pozostaje więc nagroda pieniężna w wysokości stu funtów (!) ufundowana przez organizatorów konkursu.
Film z nieuznanego pobicia rekordu świata obejrzeć można na stronie https://www.posingproductions.com

Edyta Ropek z wykształcenia jest magistrem ochrony środowiska. Znana jest jednak nie ze względu na swą działalność naukową, a raczej z powodu swojej pasji, którą jest wspinanie. Wspinaczkę sportową trenuje w klubie Tarnovia, a głównymi "działami" wspinaczki,którymi się zajmuje są wspinaczka na czas oraz - od niedawna - buldering. Wśród najważniejszych osiągnięć Edyty Ropek wymienić trzeba sześciokrotne zdobycie Mistrzostwa Polski w latach 2001 - 2006 oraz przede wszystkim brązowy medal Mistrzostw Świata, który zdobyła w 2005 roku we wspinaczce sportowej.

Szkoda, że do tak dużych osiągnięć Pani Edyta nie może dodać zasłużonego, ale nie przyznanego rekordu Guinness'a.

Tekst: Tomasz Budzik

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A