"Vitae Valor" - dzień czwarty
access_time 2006-12-18 12:32:49
Widzowie VI Festiwalu Filmów "Vitae Valor" dzisiaj mają do wyboru dwie propozycje tarnowskich organizatorów. Na początek wyświetlony zostanie film "Trzynastka". O 21:00 zapraszamy wszystkich na "Czas Pijanych Koni".
O 18:00 nastąpi prezentacja laureatów III Młodzieżowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Prezentacji Multimedialnych "Stop!" w Skrzyszowie. Przed pierwszy seansem nastąpi również wręczenie Nagrody "Semen" im. Roberta Hucwy. Ta, co roku wręczana jest ludziom, którzy w sposób wyjątkowy wykazali się chęcią zasiewania wśród dzisiejszego społeczeństwa pozytywnych wartości.

Po wstępie, na ekranie kina Marzenie wyświetlony zostanie film pt.: "Trzynastka". Obraz nakręcony przez Caatherine Harwicke w 2003 roku, ukazuje prawdziwe oblicze dzisiejszego życia młodzieży w USA. W wielu jednak przypadkach, pokazane wydarzenia aktualne są także dla dzisiejszej Europy. Historia dwóch nastolatek, które zaczynają wchodzić w poważne życie, przechodząc praktycznie pełną metamorfozę. Pokazane problemy i wątpliwości, a także poszukiwanie wartości, których brak w dzisiejszym społeczeństwie, nie są wyssane z palca. Przy pisaniu scenariusza pomagała 13-letnia Nikki Reed, która do historii dwóch głównych bohaterek wprowadziła wiele wydarzeń ze swojego życia.

reżyseria: Catherine Hardwicke
scenariusz: Catherine Hardwicke, Nikki Reed
obsada: Evan Rachel Wood, Holly Hunter, Nikki Reed, Jeremy Sisto
gatunek: dramat
kraj: USA
rok produkcji: 2003
strona oficjalna: www.foxsearchlight.com/thirteen
czas trwania: 100 min

O 21 natomiast zostanie wyświetlony film produkcji irańsko-francuskiej, którą w 2000 roku wyreżyserował Bahman Ghobadi. Uznany już na całym świecie twórca ambitnych filmów, w swoim debiucie zdecydował się na pokazanie trudnych warunków życia, jakie spotykają dzisiejsze społeczeństwa. Obraz nie jest wolny od scen drastycznych. Utrzymany w charakterze dokumentu, staje się doskonałym wykładnikiem miejscowych problemów. A żyjąca 20 milionowa nacja Kurdów, ma ich więcej, niż zapewne chciałaby przydzielić największemu wrogowi. Film jest opowieścią o miłości i wzajemnej pomocy tamtejszych dzieci. Film w 2000 roku otrzymał Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes, w kategorii debiutu.

reżyseria: Bahman Ghobadi
scenariusz: Bahman Ghobadi
obsada: Ayoub Ahmadi, Rojin Younessi, Amaneh Ekhtiar - dini, Madi Ekhtiar - dini
gatunek: dramat
kraj: Iran / Francja
rok produkcji: 2000
polska strona oficjalna: www.CzasPijanychKoni.stopklatka.pl
czas trwania: 77 min

mat
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A