Inaugaracji czas - zapowiedzi
access_time 2006-12-15 09:53:08
Tarnowski Festiwal Filmów "Vitae Valor" rozpoczyna się właśnie dzisiaj. Na ekranie kina Marzenie zobaczyć będzie można dwa filmy: "Hotel Ruanda" Terry George'a i "Ziemię obiecaną" Andrzeja Wajdy
O 18:00 uroczystą inaugurację uświetni film autorstwa Terry'eago George'a "Hotel Ruanda". Akcja filmu toczy się w stolicy Rwandy, Kigali. W 1994 roku doszło tam do krwawych walk międzyplemiennych - Tutsi i Hutu. Jest to opowieść o tym, jak wiele może zrobić jeden człowiek, który postanawia ratować to, co ma najcenniejsze, czyli rodzine. Otwiera swoje serce tak bardzo, że pomaga ponad 1200 osobom. A jest tylko kierownikiem jednego z tamtejszych hoteli.

Obraz ten otrzymał w 2005 roku 3 nominacje do Oskara, w kategoriach: aktor pierwszoplanowy (Don Cheadle), aktorka drugoplanowa (Sophie Okonedo) i scenariusz oryginalny (Keir Pearson, Terry George). Ruanda jest dziś jednym z najgęściej zaludnionych państw świata. Jednocześnie jest krajem, który bije rekordy, jeśli chodzi o ilość zachorowań na HIV, natomiast średnia wieku nie przekracza 40 lat. Większość społeczeństwa żyje na skraju ubóstwa. 90% pracujących osób, to ludzie zatrudnieni w rolnictwie. Kraj podzielony jest nie tylko pod względem plemiennym, ale i religijnym.

reżyseria: Terry George
scenariusz: Keir Pearson, Terry George
obsada: Don Cheadle, Sophie Okonedo, Joaquin Phoenix, Desmond Dube
gatunek: dramat/wojenny
kraj: Kanada / Wielka Brytania / Włochy / RPA
rok produkcji: 2004
czas trwania: 121 min

Ci, którzy zdecydują się na seans późnowieczorny, mają okazję zobaczyć (być może kolejny już raz) "Ziemię Obiecaną" w rezyserii Andrzeja Wajdy. Film ten przeszedł do historii i stał się kultowym dla kilku pokoleń Polaków. Opowiada o interesach, przyjaźni i zgubie trzech przyjaciół, którzy na pod koniec XIX wieku próbuja razem poprowadzić przedsięwzięcie swojego życia. Pierwsza wersja filmu powstała w 1974 roku. W 2000 poddano ją zabiegom technicznym i autorskim, wycinając i dodając nowe sceny do filmu. Poprawiono również dźwięk i obraz.

reżyseria: Andrzej Wajda
scenariusz: Andrzej Wajda (według powieści Władysława Stanisława Reymonta)
obsada: Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak, Anna Nehrebecka
gatunek: dramat
kraj: Polska
rok produkcji: 2000
czas trwania: 140 min

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A