Marynarskie pasowanie na ucznia
access_time 2006-10-16 14:54:30
Pierwszy dzień w szkole, pierwsza lekcja, pierwsze oceny - to bardzo ważne wydarzenia w życiu siedmiolatka. Jeszcze więcej emocji wywołuje w pierwszoklasistach uroczyste pasowanie na ucznia klas pierwszych. W Szkole Podstawowej nr 19 uczniowie przechodzą Chrzest Morski. Zanim zostaną marynarzami i jednocześnie uczniami klasy pierwszej muszą wykazać się hartem ducha, wytrwałością i odwagą.

Szkoła Podstawowa nr 19 im. od 1986 roku nosi imię Polskiej Marynarki Handlowej. Za imieniem idą również działania - zostały opracowane ścieżki edukacyjne, są organizowane konkursy, działa klub "Bezan", kółko żeglarskie "Wilki Morskie". Na jesieni planowany jest kurs i pierwsze regaty na Dwudniakach. Uczniowie szkoły utrzymują stałą korespondencję z kapitanami i marynarzami.

 

Tradycją szkoły jest Chrzest Morski, który przechodzą wszyscy nowo przyjęci w poczet uczniów. A zostanie uczniem marynarzem nie jest proste, bo trzeba wykazać się wiedzą i odwagą w obecności nauczycieli, rodziców i ... pierwszego oficera m/s Ziemi Tarnowskiej  Zbigniewa Orłowskiego.

 

Kandydaci na marynarzy byli przepytywani z wiadomości marynistycznych przez Neptuna i jego żonę Prozerpinę. Pierwszoklasiści mężnie i pozytywnie przeszli ten pierwszy etap. Dopiero kolejny etap mroził krew w żyłach - uczniowie musieli przejść przez paszczę rekina, ale wszyscy wykazali hart ducha. Nagrodą dla tak odważnych marynarzy było pasowanie wiosłem i ślubowanie na sztandar szkoły. Dyrektor Alicja Dzięciołowska - Ciuruś wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy i pierwsze dzienniczki ucznia.

 

To był wspaniały wieczór dla pierwszoklasistów. Ci, którzy skończyli już tę szkołę bardzo dobrze pamiętają pasowanie na ucznia.

 

  

fot. Michał Stańczyk kontakt: michalstanczyk@tarnow.net.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A