Prologiem zacząć pora...
access_time 2006-10-07 00:54:13
Prolog. Recital Marty Bizoń, który był dedykacją od tarnowskiego Teatru dla Wyższej Szkoły Biznesu. Ta ostatnia, tak jak Talia, obchodzi jubileusz - dziesieciolecie istnienia. Tak rozpoczął się wspaniały ośmiodniowy czas prawdziwej uczty duchowej. Czternaście najlepszych przedstawień sezonu, spotkania z aktorami i artystami, warszataty teatralne, salon poezji i koncerty - to i jeszcze więcej atrakcji zostało przygotowanych przez Tarnowski Teatr. Będą akcenty cygańskie i Bal z Talią.

Na tarnowskiej małej i dużej scenie wystąpią aktorzy z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Białegostoku. Ciekawie zapowiadają się przedstawienia, które zostaną wystawione poza teatrem: w Hotelu Cristal Park w Mościcach, w niezwykłej przestrzeni Młyna Szancera czy w Pałacyku Strzeleckim. Najlepszy spektakl oceni profesjonalne jury: Anna Retmaniak, Katarzyna Janowska, Sylwester Chęciński, Jacek Fedorowicz oraz Edward Linde-Lubaszenko. Publiczność także będzie miała możliwość oceny spektakli.
 
Na szczególną uwagę spośród przedstawień zasługuje "Napis" Geralda Sibleyrasa i "Sługa dwóch panów"  Carlo Goldoniego oraz sztuka Carole Greep "Bloczek", w której zagra Hanna Śleszyńska. Młody teatr będzie reprezentowany przez Teatr Nowy w Krakowie, który przedstawi zabawną i absurdalną "Historię Petera Zelenki". Teatr z Legnicy zaprezentuje komedię wojenną Roberta Urbańskiego "Operacja Dunaj" a zespół aktorów z Teatru Dramatycznego z Białegostoku w groteskowej konwencji "Paragraf 22. Epizod" Josepha Hellera. Będą też przedstawienia, których autorzy nie są dramaturgami. To świetna "Filozofia po góralsku" stworzona przez księdza Tischnera oraz piękne i mądre w przesłaniu przedstawienie „Wielkie kazanie księdza Bernarda” według tekstu Leszka Kołakowskiego. Czechowa obejrzymy w niesamowitej scenerii Młyna Szancera. Pojawi się również sztuka znanego już publiczności tarnowskiej chorwackiego dramaturga Miro Gavrana "Wszystko o kobietach" z Martą Bizoń, której recital zakończył ubiegłoroczną Talię.
 
Każde z przedstawień zagranych w Teatrze i poza nim ma pokazać człowieka, jego wady i zalety, jego miejsce w świecie. Aby dopełnić obraz jubileuszowej Talii Marcin Wolski ułożył hymn, który publiczność usłyszy na inauguracji festiwalu. Ale Talia to również to, co będzie się działo poza Teatrem. Spotkania z twórcami spektakli - Jackiem Głąbem, tarnowianinem a obecnie dyrektorem Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Martą Bizoń -piosenkarką, aktorką, Krzysztofem Kowalewskim i Marta Lipińską - wykonawcami głównych ról w spektaklu "Napis", z Jackiem Fedorowiczem. Każdy dzień Talii będzie kończył się spotkaniem w cygańskiej restauracji Ke-Moro, gdzie można będzie można zamówić danie dnia. Cygańskim motywem rozpocznie się Talia - po pierwszym spektaklu publiczność festiwalowa przejedzie taborem cygańskim do Hotelu Cristal Park na kolejną sztukę i Bal z Talią. Finał Festiwalu Komedii będzie również "komediowy". Zakończy go Noc Kabaretowa z udziałem kabaretu LIMO, Marcina Wolskiego, Joanny Jerzewskiej, Orkiestry Śląskiego Okręgu Wojskowego.
 
To tylko część programu. Spotkań będzie o wiele więcej. Nie zabraknie też poezji. Tradycyjnie w czasie Festiwalu będzie wydawana gazetka. Zapraszamy wszystkich kochających sztukę teatralną do udziału w przedstawieniach, spotkaniach, dyskusjach. Naprawdę warto.

 

Oto prolog do Talii 2006. Zobacz fotoreportaż.

 

BB

fot. Kamil Zyznar

 

%%br%%

 
 
 
 
 
 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A