Tarnowianie rezygnują z plastikowych worków
access_time 2006-05-30 12:12:46
Już ponad trzystu tarnowian zadeklarowało, że nie będzie chodzić na zakupy z plastkowymi reklamówkami. Kilkudziesięcu z nich otrzymało bawełniane torby "Tarnów - Promotor Ekologii".

Cały czas można się włączyć do akcji tarnow.pl "Zabierz torbę na zakupy", której celem jest walka z zalewającym nas wszędzie plastikiem. Wystarczy na adres konkurs@umt.tarnow.pl przesłać maila z hasłem "Zabierz torbę na zakupy" i tekstem: Dbam o środowisko. Na zakupy postaram się chodzić z torbą z tkaniny wielokrotnego użytku, a plastikowe worki ograniczyć do niezbędnego minimum.

 

Torby mogą wygrać osoby, którzy nadeślą takiego maila. Co tydzień jest losowanie, w piątek podawane są na stronie tarnow.pl nazwiska 15 osób wylosowanych z całej listy, które otrzymują torby ""Tarnów - promotor ekologii". Lista osób dbających o ekologię będzie cały czas uzupełniania i publikowana na portalu tarnow.pl

 

Przypomnijmy, że czas rozkładu plastiku wynosi od 100 do 1000 lat. Stosowane powszechnie woreczki jednorazowe rozkładają się w środowisku około 250 - 300 lat. W czasie ich powolnego rozpadu do gleb przenikają toksyczne substancje, które wcześniej zostały wykorzystane w produkcji jako stabilizatory czy usztywniacze.

 

Zdając sobie sprawę z narastającego "zalewu" plastiku, w niektórych krajach całkowicie zakazano stosowania toreb plastikowych, w innych rozważą się wprowadzenie dodatkowych opłat, mających ograniczyć "produkcję" odpadów plastikowych. Np. we Francji przyjęto już przepisy stanowiące, że od 2010 roku nie będzie można stosować nieulegających biodegradacji toreb z tworzyw sztucznych.

 


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A