Światowy dzień bez tytoniu
access_time 2006-05-26 13:18:16
Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzony każdego roku 31 maja to część programu Europy wolnej od dymu tytoniowego przyjętego na Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Madrycie w 1988 roku. W tym dniu WHO stara się zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu, koncentrując się za każdym razem na wybranym aspekcie tego złożonego problemu.
    „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie!” to hasło obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu w Polsce w roku 2006. Zwraca ono uwagę na fakt, że palenie papierosów zawsze i w każdej ilości prowadzi do uszkodzenia zdrowia.

    Epidemia przedwczesnych zgonów osób w średnim wieku jest problemem o niewyobrażalnej skali, a przyczyną tego stanu rzeczy jest w dużej mierze palenie tytoniu. Obserwowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w krajach zachodnich zahamowanie wzrostu umieralności i zapadalności na choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe płuca i inne poważne schorzenia spowodowane było, jak oceniają naukowcy, właśnie spadkiem palenia tytoniu. Tytoń to największy pojedynczy czynnik ryzyka przedwczesnych zgonów możliwy do wyeliminowania.
    Polityka przemysłu tytoniowego to przedkładanie zysków nad życiem, ekspansji przemysłowej nad zdrowiem przyszłych pokoleń, szczególnie krajów zmagających się z nędzą. Obecnie nie ma już żadnych wątpliwości co do szkodliwości palenia tytoniu. Rządy wielu krajów podejmują wysiłki, aby przeciwdziałać epidemii tytoniowej. W odpowiedzi koncerny tytoniowe rozwijają swoją strategię marketingową promując w różnej formie wyroby, rzekomo, mniej szkodliwe i bardziej „atrakcyjne”. Następuje promocja papierosów „light”, co ma zatrzymać stałych klientów (palaczy) i pomóc w pozyskiwaniu nowych, zmniejszając ich obawy o zdrowie. Celem takich praktyk ma być także podważanie całej strategii antytytoniowych działań prowadzonych z wielkim wysiłkiem od lat. Koncerny tytoniowe próbują przekonać opinię publiczną, że nowe, „lekkie”, papierosy są bezpieczne. Jednak, mówiąc o mniej szkodliwych papierosach, przemysł tytoniowy nie przedstawił na to żadnych dowodów, rzetelnych danych naukowych. Tymczasem nie ma dziś złudzeń, że używanie tytoniu w każdej formie prowadzi do uzależnienia i jest zabójcze, a brak dostępu do naukowej i wiarygodnej informacji na ten temat pozbawia ludzi możliwości dokonania świadomego korzystnego dla zdrowia wyboru. Można temu zapobiegać. Poznanie całej prawdy o skutkach zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych używania tytoniu może pomóc wielu ludziom, dać im impuls do zmiany stylu życia i poprawy zdrowia.

    Okazją do podjęcia społecznej akcji edukacyjnej, informującej o następstwach używania tytoniu i zachęcającej do wyboru zdrowego, wolnego od dymu tytoniowego stylu życia, jest właśnie dzień 31 maja. Zaprzestanie palenia nie jest rzeczą łatwą. Mimo to, ponad 70% palaczy w Polsce deklaruje chęć zerwania ze swoim nałogiem, a 76% społeczeństwa (w tym także osoby palące) opowiada się za ograniczeniem palenia w miejscach publicznych. Wiedza na temat skutków palenia papierosów jest coraz głębsza i bardziej powszechna. Rośnie też liczba osób i organizacji przygotowanych do pomocy w rzucaniu palenia. Prowadzone w skali populacji edukacyjne akcje promujące zdrowie znakomicie ułatwiają im pracę.

    Małopolskie Centrum Zdrowia Publicznego, które od 6 lat aktywnie włącza się w przebieg kampanii antynikotynowych w Małopolsce, rokrocznie podejmuje nowe wyzwania, w celu uzyskania społecznego zainteresowania i poparcia dla prowadzonych działań. Do tradycyjnych już propozycji, przygotowanych z myślą o osobach palących i ich rodzinach, należy oferta bezpłatnych badań profilaktycznych, którą przygotowano wspólnie z lokalnymi zakładami opieki zdrowotnej i Zespołem Szkół Medycznych w Tarnowie. Jego uczniowie i słuchacze aktywnie włączają się w wykonywanie bezpłatnych pomiarów ciśnienia tętniczego na terenie miasta Tarnowa (PKP, PKS, DH „Zenit”, DH „Świt”, supermarket „Kaufland”, hipermarket „Carrefour”, apteki prywatne przy ul. Mościckiego 15 i Goldhammera 10 oraz na os. XXV-lecia PRL 1).

    Wykaz miejsc, w których będzie możliwe przebadanie się oraz skorzystanie z porady specjalistów. We wszystkich z nich obowiązuje wcześniejsza REJESTRACJa. Nie ma limitu przyjęć:

 Lp. Placówka medyczna  Data  Godziny
Rodzaj bezpłatnych porad/badań i miejsce
 1. Miejska Przychodnia Lekarska Nr II
ul. Mościckiego14
 29.05-02.06 8:00-18:00
pomiar ciśnienia  tętniczego i poziomu cukru, rozmowy indywidualne na temat szkodliwości palenia tytoniu - gabinet zabiegowy

porady lekarskie - gabinety lekarskie
 2. Miejska Przychodnia Lekarska Nr III
ul. Wałowa 22 
 01-02.06 7:00-19:00
pomiar ciśnienia  tętniczego, porady antynikotynowe - gabinet zabiegowy
 3. Miejska Przychodnia Lekarska Nr IV
os. XXV-lecia PRL 3a
 31:05-2:06  7:00-14:00  spirometria, EKG, pomiar glukozy i pomiar ciśnienia tętniczego - gabinet zabiegowy


Wszystkich zapraszamy również do wzięcia udziału w konkursie, który niebawem pojawi się na naszym portalu.

%%br%%mat
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A