Groby pod opiekę
access_time 2006-06-20 17:26:55
Wspomnienia pierwszej i drugiej Wojny Światowej do dzisiaj żyją w ludziach. Szczególnie wartościowy jest każdy przejaw pamięci ze strony pokoleń, które nie były świadkami tych okrutnych wydarzeń. Tym bardziej jeśli przełamuje się schematy myślowe i panujące niechęci społeczne. Na cmentarzu żydowskim w Tarnowie odbyło się dzisiaj przekazanie pod opiekę uczniów jednej z kwater. Na uroczystość zaproszony był również Ambasador Izraela David Peleg
    Uroczystość rozpoczęła się złożeniem wieńców pod pomnikiem ofiar holokaustu. W towarzystwie uczniów klasy wojskowej wieńce złożył Ambasador Izraela, Dyrektor Muzeum Tarnowskiego Adam Bartosz, uczniowie Gimnazjum nr 8 oraz Prezydent Miasta Tarnowa Mieczysław Bień. Po oddaniu hołdu ofiarom walk na ziemiach polskich, zaproszeni goście przenieśli się w miejsce, które od dnia dzisiejszego będzie pod szczególną opieką młodzieży klasy II 8 Gimnazjum im. Stanisława Westwalewicza w Tarnowie.

    Co ważne, uroczystość nie była za nadto oficjalna, towarzyszyły jej liczne wspomnienia dziejów tarnowskich żydów i pozostałych tarnowian, którzy swoją krew przelewali w imię jednej ojczyzny. Wręczenie aktów adopcji zabytków wieńczyło przygotowania i zobowiązywało młodych mieszkańców do dalszego głębokiego zainteresowania losami tarnowskiego kirchołu.

    Bardzo ważne słowa padły z ust Prezydenta Tarnowa, który przypomniał, jak wartościowa jest pamięć o losach swoich przodków, nie tylko tego samego wyzwania. Jednocześnie wyraził swoją radość z przystąpienia tarnowskiej szkoły do programu adopcji zabytków. Zwrócił także uwagę, na historię żydów w Tarnowie, których obecność jest na stałę związana z naszym miastem.

    Ambasador Peleg stwierdził, że jest to dla niego bardzo ekscytująca wizyta, która udowadnia, że pamięć w polskich sercach wciąż jest żywa. Przypomniał o skali ludności żydowskiej nie tylko zamieszkującej tereny polskie, ale również walczącej o jej wolność w pierwszej i drugiej wojnie światowej. Zaznaczył, że różnica pomiędzy nimi była taka, że w drugiej wojnie światowej, zabijano Żydów tylko dlatego, że byli Żydami. Podziękował za objęcie opieką cmentarza, na którym spoczywają mieszkańcy Tarnowa, a którego początki sięgają XVIII wieku.

%%br%%mat

   
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A