Współpraca z Pfaffenhofen
access_time 2006-08-03 15:49:06
Powiat tarnowski podsumował 5-letnią współpracę z powiatem Pfaffenhofen. Podczas spotkania starosty Zbigniewa Karcińskiego z jego niemieckim odpowiednikiem Rudim Engelhardem dobrze oceniono dotychczasową działalność w tym zakresie. Rozmawiano także o przyszłości, która czeka oba samorządy.

Współpraca powiatu tarnowskiego z Pfaffenhofen trwa od sierpnia 2001 r. W tym czasie nastąpiła m.in. wymiana młodzieży, do Polski trafił sprzęt strażacki oraz karetka pogotowia, którą dysponuje szpital w Tuchowie. Dzięki kontaktom samorządów mieszkańcy powiatu tarnowskiego znajdują zatrudnienie w Niemczech. Starosta Rudi Engelhard chwalił Polskę i region tarnowski za rozwój i zauważalne na korzyść zmiany. – Jest to bardzo ważne dla waszego kraju, który wśród nowych państw Unii Europejskiej powinien wieść prym. Przyjeżdżam tutaj praktycznie co roku i widzę, jak poprawia się stan dróg czy gospodarka. Mam również nadzieję, że do Tarnowa dotrze jak najszybciej autostrada - stwierdził starosta Pfaffenhofen.

 

Podczas spotkania obu starostów uzgodniono, że do powiatu tarnowskiego trafi wkrótce sprzęt medyczny i prawdopodobnie kolejny samochód – będzie to karetka albo wóz strażacki. "To nie działa na tej zasadzie, że coś jest zniszczone i chcemy się tego pozbyć. W Niemczech koszt naprawy sprzętu jest bardzo wysoki, w Polsce można to zrobić za niewielkie pieniądze, więc przekazujemy coś, co jeszcze może się przydać. Tak było np. z ambulansem, który po przejechaniu 200 tysięcy kilometrów – zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami - musiał zostać wycofany z użytkowania. Trafił do Tuchowa i prawdopodobnie jeszcze długo będzie służył szpitalowi" – powiedział starosta Pfaffenhoffen. Rudi Engelhard dodał, że podobnie będzie ze szpitalnymi łóżkami, które wycofywane są z jednej z klinik zarządzanych przez tamtejszy samorząd. Zastąpione zostaną sprzętem sterowanym elektronicznie. W ten sposób do Polski przyjedzie wkrótce 50 łóżek medycznych.

 

Starosta tarnowski Zbigniew Karciński poinformował także, że pracownicy starostwa powiatowego przejdą w Niemczech szkolenia z zakresu wykorzystywania środków unijnych. "Jesteśmy dobrzy w pozyskiwaniu tych pieniędzy. Jednak ponieważ w latach 2007-20013 będzie ich dla Polski i naszego powiatu jeszcze więcej, chcemy dowiedzieć się od naszych doświadczonych w tym zakresie partnerów z Pfaffenhofen, jakie inwestycje będą najbardziej trafione" – powiedział starosta Karciński.

 

Warto zaznaczyć, że leżący w Bawarii powiat plasuje się na drugim miejscu w Niemczech pod względem skuteczności wykorzystywania pieniędzy europejskich.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A