Mrożona ''Tarninówka''
access_time 2006-07-26 18:11:30
"Tarnowski Smak" na upał Smaczna, dobrze chłodzi, orzeźwia i dodaje energii - tak mówią ci, którzy spróbowali nowego wydania herbatki z Tarnowa - Tarninówki w wersji na lato. Pub Studio Galeria i BoombayMusic wpadły na pomysł podawania herbaty z tarniny na zimno. Do zmrożonego napoju dodawane są m.in. kostki lodu, sok malinowy, pomarańcza.

"Sam jestem mile zaskoczony, że Tarninówka w wersji "ice" jest taka smaczna. Dobieranie proporcji, składników zajęło trochę czasu, ale efekt jest rewelacyjny" - podkreśla Andrzej Tylko z Pub Studio Galeria przy ul. Żydowskiej 3. W tym miejscu "Tarnowski Smak" - mrożona Tarninówka kosztuje 4 zł.

 

W tej samej cenie gaszącą pragnienienie zimną herbatkę można zamówić w restauracji Bombay Music przy ul. Krakowskiej 11a (Dom Handlowy "Krakus"). Tu również do herbaty dodawany jest sok malinowy i... coś jeszcze. "Dokładnego przepisu nie mogę zdradzić, bo to tajemnica szefa kuchni" - wyjaśnia Klaudia Matławska z BombayMusic.

 

Przypomnijmy, że turyści odwiedzający Tarnów oraz sami mieszkańcy od wiosny poznają "Tarnowski Smak". W kilkunastu restauracjach, kawiarniach, Tarnowskiej Informacji Turystycznej (Rynek 7) dostępna jest herbata z tarniny "Tarninówka". Nazwa miasta Tarnów według kronikarza Jana Długosza pochodzi właśnie od krzewów tarniny, gęsto porastających górę św. Marcina. Założyciel miasta wybudował zamek wśród tarniny. Do dzisiaj tarnina rośnie w pobliżu ruin zamku.

 

Herbatka "Tarninówka" polecana jest osobom łatwo przeziębiającym się, wyczerpanym, pracującym umysłowo. Reguluje przemianę materii i pracę żołądka, oczyszcza organizm z toksyn. Tarnina jest jednym z najzdrowszych owoców dziko rosnących. Ma więcej witaminy C niż cytryna.

 

Jest bardzo bogata w witaminę B, sole mineralne - magnez, wapń, żelazo, fosfor. Zawiera bogactwo kwasów organicznych, cukrów, pektyn i antocjanów.

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A