Koncert fortepianowy w Dworku Paderewskiego
access_time 2006-07-19 17:38:46
Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna zaprasza na recital fortepianowy darczyńcy znakomitego fortepianu marki FAZIOLI prof. Ursa Ruchtiego ze Szwajcarii. Koncert odbędzie się 28 lipca 2006 roku w 10 rocznicę przekazania instrumentu.

W latach dziewięćdziesiątych Urs Ruchti zaplanował kilkadziesiąt swoich koncertów - recitali fortepianowych z muzyką polską – w największych miastach Francji, Szwajcarii, Niemiec. Dochód z tych koncertów przeznaczył na zakup instrumentu, który stanął w zabytkowych wnętrzach dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

 

Urs Ruchti, początkowo uczył się grać na fortepianie pod okiem matki, a później stał się uczniem pianisty i pisarza Hansa Albrechta Mosera w Bernie. Następnie kontynuował edukację w Konserwatorium w Zurichu i uzyskał dyplomy uczelni: Ecole Normale de Musique de Paris i Conservatoire de Bruxelles. Jego osobiste poszukiwania zaczęły się od momentu, kiedy odkrył pisma nieznanej szerokiemu gronu pianistki Marie Jaell, która była bliska Franciszkowi Lisztowi. Poprzez nieskończoną ilość prostych ćwiczeń rozwinęła ona wrażliwość swoich rąk w celu uzyskania większej ekspresji i piękna dźwięku. To może być również powód, dla którego krytycy często wskazują na poetycką stronę gry Ursa Ruchtiego.Urs Ruchti występował w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Austrii, Rosji, Izraelu, USA, Kanadzie, Francuskiej Polinezji, Nowej Zelandii i Australii. Jego ogromny repertuar obejmuje dzieła od Bacha do Ravela, a na swoim koncie ma trzy płyty CD.

 

Recital, którego będziemy mogli wysłuchać 28 lipca poświęcony będzie w całości muzyce Fryderyka Chopina, który jest jednym z ulubionych kompozytorów Ursa Ruchtiego. Początek koncertu o godz. 18.00 w Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Bilety w cenie 10 i 15 PLN do nabycia bezpośrednio przed koncertem. Dla niezmotoryzowanych melomanów możliwość skorzystania z autokaru (po wcześniejszej rezerwacji), który wyjedzie do Kąśnej sprzed Tarnowskiego Teatru o godzinie 17.00. Dodatkowe informacje w biurze Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, ul. Rynek 9 lub pod numerami tel.: 014 621 09 21, 014 689 90 08 oraz na stronie internetowej: www.paderewski.tarnow.pl

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A