Pasierbowa Europa Ducha
access_time 2006-04-04 09:06:23
Do 10 kwietnia w Centrum Kultury w Żabnie prezentowana będzie wystawa fotograficzna pt. ''Pasierbowa Europa Ducha''. Została ona poświęcona patronowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie, księdzu Januszowi Stanisławowi Pasierbowi.

 hspace=Autorką ekspozycji jest dr Maria Wilczek, prezes Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba. Wcześniej wystawę prezentowano m.in. w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, w Pałacu Prymasowskim z okazji rocznicy śmierci księdza Pasierba.

 

Ksiądz Janusz St. Pasierb był jednym z najznakomitszych twórców kultury polskiej, wybitnym uczonym, historykiem i znawcą sztuki, poetą, eseistą, homiletykiem i kaznodzieją, jurorem konkursów literackich i plastycznych, wykładowcą uczelni krajowych i zagranicznych, członkiem wielu towarzystw naukowych, redakcji czasopism, laureatem licznych odznaczeń i nagród państwowych. Odbył wiele podróży po całej Europie i świecie.

 

Prezentowana wystawa ukazuje jego wizję chrześcijańskiego kształtu Europy. W tę „Pasierbową Europę Ducha”  hspace=wpisuje się również Żabno. Tu, w domu swoich dziadków, spędził lata okupacji, wysiedlony z rodzicami z rodzinnej Lubawy na Pomorzu. Pomimo tego, że zaraz po wojnie opuścił Żabno, później niejednokrotnie przyjeżdżał tu jako kapłan i światowej sławy uczony. Był Europejczykiem, ale jednocześnie całym swoim życiem potwierdzał uczuciową łączność ze swoją małą ojczyzną.

 

Ksiądz Janusz St. Pasierb od 1 września 2000 roku  patronuje Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych w Żabnie. Młodzież i nauczyciele zainspirowani jego niezwykłą osobowością przygotowują różnorodne programy artystyczne, uczestniczą w konkursach, realizują projekty, które zyskują uznanie u władz oświatowych Małopolski (III miejsce w konkursie „Bliższa Europa”, I miejsce w konkursie „Bliższe ojczyzny – Małopolska”).

 

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A