Msza o pokój w Krakowie
access_time 2006-03-13 23:25:14
Mszą o pokój (Missa pro pace) Wojciecha Kilara Opera Krakowska wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym uczci pierwszą rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczysty koncert wpisujący się w organizowane przez Kurię Metropolitarną Obchody Rocznicy Śmierci Jana Pawła II odbędzie się 2 kwietnia o godz. 15:00 na scenie operowej przy pl. Św. Ducha 1. Zapraszamy również tarnowian do wzięcia udziału w tym koncercie.

 hspace=Wojciech Kilar, kompozytor, pianista, miłośnik gór i podróży, tworzący m.in. wielkie dzieła symfoniczne inspirowane miłością do Tatr i folklorem góralskim, autor słynnego Krzesanego czy Orawy. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych żyjących twórców muzyki filmowej. Napisał ścieżki dźwiękowe do m.in.: Zemsty, Ziemi obiecanej, Lalki, Pana Tadeusza Wajdy; Drakuli Coppoli; Z dalekiego kraju: Papież Jan Paweł II Zanussiego; czy Pianisty Polańskiego.

 

Missa pro pace to msza w intencji pokoju na nowe tysiąclecie. Do swojego prawykonania w styczniu 2001 r. kompozycja miała już ponad 20 prezentacji, m.in.: w Watykanie dla Jana Pawła II, w rocznicę ataku terrorystycznego 11 września podczas mszy w Katowicach oraz na festiwalu „Wratislavia Cantans”.

 

Kompozycja składa się z pięciu części: Kyrie, Gloria, Credo, Benedictus, Agnus Dei. Utwór został napisany tak, aby nie był mszą tylko z nazwy, ale aby możliwe było wkomponowanie go w liturgię. Przeznaczony jest na kwartet solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Partie solowe – w sensie dosłownym – a capella – często pisane są na granicy skali danego głosu. Daje to specyficzną barwę
i oryginalną ekspresję. Słychać w Mszy melizmaty chorału gregoriańskiego i echa palestrinowskiej polifonii, późnobarokowe fugata i dwudziestowieczną motorykę.

 

Wykonawcami będą soliści: Ewa Biegas (sopran), Ewa Marciniec (alt), Piotr Kusiewicz (tenor), Radosław Żukowski (bas). Orkiestrę i chór Opery Krakowskiej oraz liczący ponad 40 osób Chór Państwowego Liceum Muzycznego przy ul. Basztowej 6, poprowadzi dyrygent Opery - Piotr Sułkowski.   

 

Bilety:

Scena operowa, pl. św. Ducha 1

tel.: 012 421 16 30, 012 424 45 28
ceny biletów: 20,00 – 40,00

www.opera.kraków.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A